Zniżki dla emerytów do 50 procent. W tych miejscach seniorzy zapłacą mniej

W dobie rosnących cen każdy grosz jest na wagę złota. Szczególnie w przypadku seniorów, którzy często nie dysponują wysokim budżetem. Przysługuje im jednak wiele zniżek, z których mogą skorzystać w różnych sytuacjach. Na co mogą liczyć?

Seniorzy mogą liczyć nie tylko na 13. oraz 14. emeryturę, lecz także na liczne zniżki w różnych miejscach. Niektóre uprawniają ich nawet do tego, by zapłacić jedynie 50% ceny. Kto dokładnie może na nie liczyć i co trzeba zrobić, by otrzymać tak duże rabaty? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Zniżki dla seniorów z legitymacją emeryta. W tych miejscach zapłacą mniej

Od stycznia 2023 roku seniorki po 60. roku życia oraz seniorzy po 65. roku życia otrzymują elektroniczną legitymację emeryta i rencisty. Dostają ją także osoby, które pobierają rentę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Do tej pory przyznawano ją w formie fizycznej, jednak od stycznia każdy senior otrzyma ją automatycznie i może z niej skorzystać za pomocą aplikacji mObywatel. Jeśli jednak zależy komuś na tym, by mieć legitymację w formie blankietu, należy złożyć wniosek o jego wydanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jakie korzyści płyną z jej posiadania?

Legitymacja emeryta i rencisty uprawnia do skorzystania z wielu ulg związanych z pokryciem części opłat rehabilitacyjnych. Dzięki niej można również poruszać się komunikacją miejską, korzystając ze zniżki, lecz jest ona ustalana indywidualnie i zależy od gminy. Emeryci i renciści mogą liczyć też na 37% zniżki na przejazdy pociągiem PKP dwa razy w roku (w drugiej klasie) oraz 50% zniżki na wyrobienie paszportu (osoby po 70. roku życia otrzymują go za darmo). Ponadto przysługuje im też wiele rabatów w miejscach takich jak kina, teatry czy muzea.

Ogólnopolska Karta Seniora. Czym jest i kto może ją otrzymać?

Każdy senior i seniorka, którzy ukończyli 60. rok życia, mogą ubiegać się o Ogólnopolską Kartę Seniora, która upoważnia do skorzystania z wielu atrakcyjnych zniżek w ponad 3000 punktach w całym kraju. Wystarczy złożyć wniosek na stronie glosseniora.pl, a następnie za nią zapłacić. Jeśli karta ma być aktywna przez rok, trzeba uiścić opłatę w wysokości 35 zł. Można również zdecydować się na dwuletnią opcję, która kosztuje 50 zł. Jest jednak 210 gmin w Polsce, które przystąpiły do programu Gmina Przyjazna Seniorom i dofinansowują im kartę. Jest wówczas wydawana bezpłatnie.

Więcej o: