Ma szansę jako pierwsza kobieta stanąć na Księżycu. W kosmosie spędziła już 328 dni

NASA ogłosiła, kto weźmie udział w misji Artemis II. Okazuje się, że wśród czterech szczęśliwców znajduje się również kobieta. Wskazuje się ją jako najbardziej doświadczoną uczestniczkę tego przedsięwzięcia. Kim jest astronautka, która ma szanse stanąć na Księżycu?

Wiemy już, kto weźmie udział w misji Artemis II, która planowana jest na końcówkę 2024 roku. Czterech astronautów zostanie wystrzelonych na orbitę Księżyca. Wśród nich będzie kobieta - Christina Koch, a towarzyszyć jej będzie Victor Glover, Reid Wiseman oraz Jeremy Hansen. Kim jest astronautka, która weźmie udział w misji Artemis II? Okazuje się, że ma już spore doświadczenie.

Zobacz wideo Miliardy dolarów, by wrócić na Księżyc. Po co nam Misja Artemis? [Next Station]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Misja Artemis II. Załoga ma wystartować pod koniec 2024 roku

Jak podaje NASA, misja Artemis II planowana jest na listopad 2024 roku. To właśnie w tym terminie czworo astronautów zostanie wysłanych w kapsule Orion w celu okrążenia Księżyca. Oczekuje się, że podróż potrwa około 10 dni i wyśle załogę poza Księżyc. Potencjalnie dalej niż jakikolwiek człowiek podróżował w historii, chociaż jak podaje CNN, nie wiadomo jeszcze, jak daleko to będzie. - Dokładna odległość poza Księżycem będzie zależała od dnia startu i względnej odległości Księżyca od Ziemi w czasie misji - powiedziała rzeczniczka NASA Kathryn Hambleton. 

Po okrążeniu Księżyca statek kosmiczny powróci na Ziemię, aby wylądować na Oceanie Spokojnym. Misja Artemis II ma utorować drogę misji Artemis III, podczas której nastąpi pierwsze lądowanie na Księżycu od czasu zakończenia programu Apollo w 1972 roku. NASA zakłada, że wówczas na powierzchni Księżyca staną dwie osoby - wśród nich będzie pierwsza kobieta, która otrzyma taką możliwość.

 

Kim jest kobieta, która ma szansę stanąć na Księżycu? To doświadczona astronautka

Kim jest kobieta, która ma szansę stanąć na Księżycu? Christina Koch ma 44 lata i pochodzi z Grand Rapids w stanie Michigan. Spędziła rok na biegunie południowym, co pomogło jej się też przygotować do kosmicznych wypraw, a tych ma swoim koncie ma już aż trzy. Misja Artemis II będzie jej czwartą podróżą kosmiczną. - To zaszczyt - powiedziała Koch - nie samo dostanie się w kosmos, ale to, że wspaniale jest być częścią zespołu, który wraca na Księżyc i na Marsa - przyznała astronautka.

Koch z wykształcenia jest inżynierem elektrykiem i pracowała podczas przygotowywania wielu misji NASA. W październiku 2019 roku wzięła udział w spacerze, w którym uczestniczyły same kobiety, a towarzyszyła jej Jessica Meir. Astronautka spędziła też w kosmosie aż 328 dni, co czyni ją rekordzistką wśród wszystkich kobiet odbywających podróże kosmiczne. 

Więcej o: