Co pyli w kwietniu? To trudny czas dla alergików. Na te rośliny muszą uważać w szczególności

Co pyli w kwietniu? Początek wiosny to olbrzymie wyzwanie dla alergików, gdyż właśnie teraz wiele roślin budzi się do życia. Pylą nie tylko drzewa, ale także niezwykle uciążliwe trawy. Na jakie rośliny należy najbardziej uważać oraz jak ulżyć sobie w tym trudnym okresie?

Wiosna to trudny miesiąc dla osób zmagających się z alergią, czyli nieprawidłową reakcją układu oddechowego na pyłki. Według szacunków problem ten może dotyczyć nawet 40 proc. Polaków. Wraz z końcem zimy do życia budzi się coraz więcej roślin. Które z nich są wyjątkowo kłopotliwe w kwietniu?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Globalne ocieplenie pogorszy sytuację alergików

Co pyli w kwietniu? Rozpoczyna się sezon na trawy

Kwiecień to wyjątkowo trudny miesiąc dla alergików, ponieważ do pylących drzew dołącza także jedna z najbardziej uczulających roślin, która może przysparzać problemów nawet do wczesnej jesieni. Mowa o trawie. To właśnie ona jest najczęstszą przyczyną alergii w Polsce, do tego zaczyna pylić już teraz, choć najbardziej uciążliwa jest od końca maja do połowy lipca. Może powodować zapalenie błony śluzowej nosa oraz spojówek, kichanie, katar, kaszel, a poza tym zaczerwienienie, łzawienie i pieczenie oczu.

Co teraz pyli? Kwiecień uciążliwym miesiącem dla alergików

W tym miesiącu uaktywniają się również brzoza oraz jesion. Choć okres ich pylenia jest stosunkowo krótki, są niezwykle uciążliwe. Brzoza to po trawach jeden z najczęstszych alergenów. Najbardziej dokuczliwa jest w godzinach popołudniowych, dlatego w miarę możliwości warto wtedy pozostać w mieszkaniu.

W kwietniu swoje pylenie kończy leszczyna oraz olsza, która według niektórych przygotowuje alergików do starcia z brzozą. Oprócz tego rozpoczyna się "sezon" na:

  • topolę,
  • dęby,
  • buki,
  • wierzby,
  • oraz grzyby takie jak cladosporium czy alternaria. 

Jak przetrwać okres wzmożonego pylenia? O tym warto pamiętać

Jeśli zmagasz się z uciążliwą alergią dla zmniejszenia jej dolegliwości warto, abyś stosował się do prostych wskazówek, które pomogą ci przetrwać ten czas. Przede wszystkim, jeśli masz taką możliwość, unikaj spacerów z rana, najlepiej do godziny 8, oraz późnym popołudniem między 17 a 19. To właśnie wtedy miejsce ma największe stężenie pyłków. Dbaj o higienę górnych dróg oddechowych, a po powrocie do domu bierz prysznic oraz zmieniaj i wrzucaj do prania ubrania, które miałeś na sobie, by pozbyć się z nich pyłków. Oczywiście nie zapomnij o wizycie u specjalisty, który w razie potrzeby dobierze odpowiednią farmakoterapię.

Więcej o: