To pewne! Te osoby mogą otrzymać nawet 553,30 zł dodatkowo z ZUS. Wystarczą dwa warunki

Mało kto wie o istnieniu dodatku dla sieroty zupełnej, który jest realnym wsparciem dla osób, które pobierają rentę rodzinną i straciły rodziców. Co istotne, jego wysokość nie jest uzależniona od wieku, czy innych świadczeń. Oznacza to, że mogą liczyć na niego nie tylko seniorzy. Ile wynosi?

W związku z marcową waloryzacją podwyżce uległa nie tylko emerytura, ale także inne świadczenia. Wśród nich znajdziemy dodatek dla sieroty zupełnej, o którym nie każdy wie. Możesz go otrzymać niezależnie od wieku po spełnieniu dwóch kryteriów. Na czym dokładnie polega?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Girzyński: Myślę, że wyborcy czekają na emeryturę Tuska i Kaczyńskiego

Dodatek dla sieroty zupełnej. Kto może go otrzymać?

Dodatek dla sieroty zupełnej to dodatkowe wsparcie finansowe dla osób, które są uprawnione do pobierania renty rodzinnej oraz straciły oboje rodziców. Co więcej, mogą na niego liczyć także ci, którzy stracili matkę, a ojciec jest nieznany. Nie jest zależny od wieku czy wysokości innych otrzymywanych świadczeń, co oznacza, że nie tylko seniorzy go otrzymają. Ile wynosi?

Ile wynosi dodatek dla sieroty zupełnej? Kwota podlega waloryzacji

Wysokość dodatku dla sieroty zupełnej jest stała dla każdego. Warto jednak wiedzieć, że tak jak emerytura, podlega corocznej waloryzacji. Oznacza to, że wraz z 1 marca jego kwota się zmieniła, a dokładniej wzrosła z 481,97 zł do 553,30 zł. Jego wypłatą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Co istotne, mogą go pobierać wszystkie osoby, które są uprawione do danej renty rodzinnej.

Co należy zrobić, aby otrzymać dodatek dla sieroty zupełnej? Złóż wniosek z jednym dokumentem

Dodatek przyznawany jest na wniosek. Oznacza to, że jeśli spełniasz kryteria i chcesz go otrzymywać powinieneś złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych:

  • wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej,
  • dokumenty stwierdzające daty zgonu rodziców

lub

  • dokument stwierdzający datę zgonu matki wraz z aktem urodzenia, z których wynika, że ojciec jest nieznany.

Dokumenty możesz zanieść osobiście, przez pełnomocnika lub wysłać pocztą. ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji o przyznaniu dodatku.

Więcej o: