Weź kilka gałązek i umieść w norze. Nornice wyniosą się z ogrodu na dobre

Nornice potrafią wyrządzić wiele szkód w ogrodach. Nic więc dziwnego, że chcemy skutecznie je przegonić, by nie zniszczyły upraw i roślin. Nie trzeba jednak inwestować w kosztowne produkty ze sklepu ogrodniczego. Wystarczy, że sięgniesz po jedną rzecz, która nic nie kosztuje.

Nornice potrafią wyrządzić wiele szkód w ogrodach. Atakują młode drzewka owocowe, podkopują uprawy i skutecznie je niszczą. Jeśli zauważysz więc na działce wykopane przez nie tunele, od razu przejdź do działania, by skutecznie je odstraszyć. Co należy zrobić, aby pozbyć się nornic z ogrodu? Istnieje kilka sposobów, na które nie wydasz nawet złotówki.

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Włóż do nory i wykurz nornice z ogrodu. Wystarczy jedna gałązka

Jeśli chcesz się skutecznie pozbyć nornic z ogrodu, nie musisz od razu wydawać kroci na kosztowne preparaty. Wystarczy, że zastosujesz domowe sposoby, które nic nie kosztują, a możesz mieć je już pod ręką. Należy sięgnąć po rośliny, które skutecznie odstraszą szkodniki z ogrodu w humanitarny i skuteczny sposób. Jakie gałązki warto umieścić w norach, by zadziałały?

Odstraszająco na nornice działa przede wszystkim tuja, która króluje w wielu ogrodach. Jeśli posiadasz ją na swojej działce lub możesz pozyskać jej gałązki w inny sposób, zrób to koniecznie. Wkładając je w nory wykopane przez nornice, pozbędziesz się gryzoni na dobre. Doskonale zadziała też mięta, wilczomlecz, gorczyca, czarna porzeczka, nostrzyk czy rącznik pospolity.

Skuteczne sposoby na nornice. Zobacz, co jeszcze możesz zrobić

Sposobów na pozbycie się nornic jest naprawdę wiele, więc każdy może wybrać metodę, która najlepiej mu odpowiada. Kilkoma z nich podzielił się użytkownik profilu @poradnikdziałkowca, który nagrywa na tiktoku krótkie filmiki z poradami dotyczącymi uprawy ogrodu. Tym razem jednak przedstawił kilka trików na to, jak pozbyć się nornic. Co należy zrobić? Sposobów jest kilka.

Przede wszystkim trzeba regularnie sprawdzać, czy pojawiają się nowe tunele. Jeśli tak, od razu należy przejść do działania. Można zatykać je lub zalewać wodą. Skutecznie zadziała również przekopanie gleby w ogrodzie. Przed nornicami warto też uchronić drzewka owocowe - szczególnie te młode, które mogą się stać przysmakiem szkodników. Wystarczy szczelnie obłożyć je słomą, by temu zapobiec. Do nor warto też wkładać ząbki czosnku, których aromat powinien skutecznie odstraszyć nornice.  

Więcej o: