Połóż tę gałązkę na stole wielkanocnym. Nie będzie mowy o rodzinnych kłótniach

Wielkanoc pełna jest przeróżnej symboliki. To np. baranek, który symbolizuje zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa czy jajka, które oznaczają nowe życie. Niektórzy wierzą, że w tym czasie warto w domu mieć chociaż jedną gałązkę tej rosnącej w ogródku rośliny. Ma ona bowiem zapewnić zgodę w rodzinie, ochraniać dom czy trzymać pecha z dala od nas.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Święta wielkanocne pełne są pysznych potraw, kolorowych pisanek oraz innych dekoracji. Przystrajając dom, koszyk do święconki czy przygotowując stół na świąteczne śniadanie, warto pamiętać o drobnym elemencie, który może pozytywnie wpłynąć na domową atmosferę. Mowa o bukszpanie, którego zielone gałązki mają zdaniem niektórych cenne właściwości wpływające na domową atmosferę. Trzeba jednak pamiętać, by tego typu wierzenia traktować z dystansem i przymrużeniem oka.

Zobacz wideo Kasia Bosacka zwraca uwagę na nowe praktyki producentów jedzenia. "To się zdarza nagminnie"

Połóż na wielkanocnym stole gałązkę bukszpanu. Niewiele osób wie o tych właściwościach

Według ludowych wierzeń bukszpan ma "magiczną" moc. Roślina ta symbolizuje wieczność, nieśmiertelność i harmonię. Może być jednak trująca, więc nie należy jej wkładać w wielkanocne potrawy. Można nią jednak udekorować np. wielkanocny stół. Gałązki bukszpanu mają minimalizować ryzyko kłótni i sprawiać, że w domu zapanuje zgoda i przyjazna atmosfera. Takie właściwości bukszpanu znane są od pokoleń. Co ciekawe, bukszpan może pozytywnie wpływać także na inne aspekty życia. Niektórzy wierzą, że:

  • chroni dom i jego mieszkańców negatywną energią
  • odgania pecha,
  • umieszczony w sypialni zapewnia dobry sen,
  • wspiera w realizacji celów i marzeń,
  • mobilizuje do działania, 
  • otwiera serce na miłość.

Bukszpan w medycynie ludowej

Przed laty bukszpan stosowany był w medycynie ludowej. Wierzono, że już samo noszenie go przy sobie chroni przed chorobami. Wykorzystywano go podobno w celu zwiększenia odporności, zmniejszenia różnego rodzaju bólu, a nawet do walki z łysieniem. Z kolei z bukszpanowego drewna wykonywani chroniące amulety oraz talizmany.

Więcej o: