Ponad 1500 zł co miesiąc. Tyle może wynieść dodatek do emerytury dla seniorek po 60. roku życia

Dodatkowy zastrzyk gotówki przyda się każdemu, lecz szczególnie zasili budżet seniorek, które mogą liczyć na wiele dodatków do pobieranego świadczenia. Które emerytki je otrzymają i jak wysokie bonusy dostaną po spełnieniu wymaganych warunków? Podpowiadamy.

Każdy chciałby, żeby jego domowy budżet został zasilony dodatkową gotówką. Szanse mają na to niektóre seniorki oraz niektórzy seniorzy, którzy mogą ubiegać się o dwa bonusowe świadczenia. Dzięki nim otrzymają nawet 1500 zł co miesiąc. Gdzie należy złożyć wniosek i jakie warunki trzeba spełnić? Podpowiadamy.

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek do emerytury dla seniorek po 60. roku życia. Bonusowe 200 zł

Seniorki i seniorzy mogą liczyć na dodatkowe 200 zł. Dotyczy to mężczyzn, którzy przez 25 lat byli aktywnymi strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej lub ratownikami górskimi. Podobnie jest w przypadku kobiet, lecz ich staż powinien wynosić co najmniej 20 lat. Otrzymają dodatkowe świadczenie do pobieranej emerytury, jeśli osiągnęli wymagany wiek emerytalny oraz aktywnie brali udział w akcjach ratowniczych (przynajmniej raz w roku). Pieniądze zostaną wypłacone przez Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, lecz najpierw trzeba tam złożyć odpowiedni wniosek, by móc się o nie ubiegać.

Te emerytki mogą otrzymać nawet 1500 zł. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4+

Wbrew pozorom świadczenie Mama 4+ nie jest skierowane jedynie do kobiet, lecz mogą ubiegać się o nie również mężczyźni. Po spełnieniu odpowiednich warunków otrzymają nawet 1588,44 zł brutto co miesiąc. Jest to rodzicielskie świadczenie uzupełniające, które znacznie może zasilić budżet seniorów i seniorek. Co muszą zrobić, by je otrzymać?

  • Należy osiągnąć wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn);
  • Należy wychować co najmniej czwórkę dzieci (w przypadku kobiet);
  • Należy wychować co najmniej czwórkę dzieci, gdy ich matka nie była zaangażowana w wychowanie potomstwa przez długi czas lub po prostu je porzuciła (w przypadku mężczyzn);
  • Należy złożyć wniosek w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub w oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Co ważne, świadczenie potoczne określane jako Mama 4+ jest co roku waloryzowane. Od 1 marca 2023 wynosi więc 1588,44 zł brutto, czyli dokładnie tyle, ile minimalna emerytura. Jak wskazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w przypadku, jeśli senior lub seniorka pobiera emeryturę, lecz jest ona niższa niż minimalne świadczenie, dodatek po prostu dopełni tę kwotę. 

Więcej o: