Fizjoterapeutka ostrzega przed spacerowaniem. "Nie dla każdej kobiety jest dobrą aktywnością"

"Spacer to taki super sposób na aktywność fizyczną! Tak, ale nie zawsze" - ostrzega fizjoterapeutka oraz wyjaśnia, która grupa kobiet powinna zrezygnować ze spacerowania.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Spacer nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Nie wymaga też karnetu na siłownię ani drogiego sprzętu. Może również przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Poprawić sen, pamięć oraz zdolność myślenia i uczenia się. Zmniejsza również objawy lękowe. Podczas chodzenia, dotleniamy organizm, a co za tym idzie serce oraz układ oddechowy delikatnie przyspieszają pracę. Oprócz tego chodzenie zapobiega chorobom serca, przyspiesza tętno, obniża ciśnienie krwi i wzmacnia.

Zobacz wideo Jak prawidłowo udzielić dziecku pierwszej pomocy?

Kiedy kobiety nie powinny spacerować? Fizjoterapeutka rozwiewa wątpliwości

Pewna specjalistka publikująca pod pseudonimem @pani_fizjotrener jakiś czas temu poruszyła na swoim profilu na Instagramie, temat chodzenia na spacery. Małgorzata Włodarczyk jest fizjoterapeutką kobiet, terapeutką dna miednicy, zajmuję się również uroginekologią i tak naprawdę całym kobiecym zdrowiem. W jednym ze swoich postów zdradziła, że spacery nie zawsze są najlepszą formą aktywności fizycznej, na jaką powinniśmy się zdecydować.

Wciąż słyszymy od trenerów i lekarzy, że spacer to taki super sposób na aktywność fizyczną! Tak, ale nie zawsze. 

Ekspertkę obserwuje na Instagramie ponad 136 tysięcy osób. Kobieta zdecydowanie odradza długie spacery paniom, które są "w okresie połogu, niedługo po porodzie, szczególnie drogami natury".

 

"Długi spacer to duży wysiłek dla mięśni dna miednicy"

W dalszej części wpisu fizjoterapeutka wyjaśniła, dlaczego nie jest to wskazane. Włodarczyk zaznaczyła, że po porodzie szczególnie osłabione są mięśnie dna miednicy. Stanowią one podporę dla narządów miednicy mniejszej, czyli pęcherza, macicy i odbytnicy, wpływając tym samym na funkcjonowanie praktycznie całego organizmu. Długi spacer może się wiązać z dużym wysiłkiem, na który organizm po prostu nie ma jeszcze siły. Jeżeli już zdecydowałyśmy się na spacer, ekspertka wylicza jakie dolegliwości mogą nam towarzyszyć oraz co powinniśmy zrobić, aby je złagodzić.

Możesz odczuwać ciężkość w kroczu, ciało obce w pochwie, ciągniecie w dole brzucha. Wtedy usiądź, zrób kilka oddechów, jeśli umiesz - zrób hipopresję.

Ekspertka dodała również, że po porodzie można wykonywać ćwiczenia dostosowane odpowiednio do czasu po porodzie, a dystans spacerów najlepiej wydłużać stopniowo. Fizjoterapeutka radzi, aby zacząć od codziennych ćwiczeń oddechowych i aktywujących do pracy mięśnie dna miednicy i brzucha.

Więcej o: