Jak pozbyć się gąsienic? Zalej wodą i odstaw. Ten domowy oprysk za grosze jest niezawodny

Wiosna to czas wzmożonej aktywności w ogrodzie, który sprzątamy po zimie oraz przygotowujemy na nowy sezon. Niestety wraz z cieplejszą pogodą pojawiają się uciążliwi lokatorzy, którzy utrudniają nam to zadanie. Jednym z nich jest żarłoczna gąsienica. Jak pozbyć się jej naturalnymi sposobami?

Gąsienica żywi się zarówno warzywami, jak i drzewkami owocowymi i kwiatami, a w szczególności upodobała sobie młode pąki oraz liście. Jej niepohamowany apetyt sprawia, że potrafi dokonać niemałych zniszczeń w ogrodzie. Na szczęście istnieją proste triki, które pomogą ci się jej pozbyć. Walkę najlepiej zacząć wiosną, kiedy dopiero zaczyna żerowanie i jest jej niewiele.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Domowy oprysk na gąsienice. Wykonasz go z ziół

Skutecznym sposobem na pozbycie się gąsienicy z ogrodu są domowe, ekologiczne opryski. Pierwszy z nich zrobisz z rumianku. 300 g suszonych kwiatów zalej wrzącą wodą, by w całości je pokryć, a następnie przez chwilę podgrzewaj. Pilnuj jednak, by ich nie zagotować. W kolejnym kroku przecedź kwiaty, a roztwór odstaw do ostygnięcia. Gdy będzie letni rozcieńcz go w 3 litrach wody. Gotowy oprysk zadziała nie tylko na gąsienice, ale również mszyce, przędziorki i choroby grzybiczne. Pamiętaj jednak, by stosować go nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Dla lepszego efektu tuż przed pryskaniem możesz dodać kilka kropli mydła ogrodniczego.

Naturalny napar przeciwko gąsienicom. Wypędzi także mszyce i przędziorki

Niezawodny i ekologiczny oprysk zrobić też z łodyg oraz liści ziemniaków. Trochę ponad kilogram zalej 10 litrami ciepłej wody i odstaw ok. 3 godziny.  Przecedź, by został sam napar. Dla lepszego efektu dodaj ok. 40 g szarego mydła. Stosuj podobnie jak oprysk z rumianku. To prosty i naturalny trik na gąsienice, mszyce i przędziorki.

Naturalny odstraszacz. Posadź te rośliny, a gąsienica będzie się trzymała z daleka

Gąsienice charakteryzują się olbrzymim apetytem, przez co w bardzo krótkim czasie potrafią dokonać olbrzymich zniszczeń w ogrodzie. Mimo to istnieją rośliny, od których stronią, a nawet nie przepadają, ze względu na ich zapach. Unikają miejsc, gdzie rosną, dlatego warto je zasadzić, gdyż zadziałają jak naturalny odstraszacz. Mowa przede wszystkim o aksamitce oraz mięcie, tymianku i lawendy. To prosty i naturalny sposób na przepędzenie gąsienicy, a przy tym ozdobienie ogrodu oraz zyskanie aromatycznych ziół.

Więcej o: