Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl
Mrówki zazwyczaj budują gniazda w ziemi, jednak potrafią się też zagnieździć pod panelami czy obok odpływów wody. W Polsce wyróżniamy 103 gatunki mrówek, jednak najpopularniejsze są faraonki. To właśnie je można spotkać w domach. Szybko się rozmnażają, zakładają kilka gniazd i żywią się wszystkim, co zawiera cukier i białko. Wędrują kanałami, więc bez problemu mogą się dostać na wyższe piętra w bloku.
Mrówki przede wszystkim szukają pożywienia. Warto odpowiednio wcześniej zadbać o szczelne zamykanie żywności, dzięki czemu zapobiegniesz pojawieniu się tych owadów w twoim domu. Nie zostawiaj resztek jedzenia na blacie czy stole, a po każdym przygotowywaniu posiłku dokładnie myj kuchnię. Zadbaj też o szczelność kosza na śmieci. Mrówki faraonki przedostają się do domu przez kanalizację i nieszczelne okna, więc możesz zabezpieczyć te miejsca za pomocą silikonu.
Zanim sięgniesz po specjalne preparaty na mrówki, możesz spróbować się ich pozbyć na własną rękę. W pierwszej kolejności sprawdź, jak przebiegają ich ścieżki i znajdź gniazdo. Możesz położyć gdzieś kawałek czegoś słodkiego, np. czekoladkę, i zobaczyć, gdzie mrówki zaczną przenosić pożywienie. Jeśli masz swobodny dostęp do mrowiska, zalej je wrzątkiem.
Dobrze sprawdzi się też gotowane żółtko, które będzie pełnić funkcję przynęty. W ugotowanym żółtku umieść boraks, czyli proszek stosowany do lutowania. Cena za 1 kg proszku to ok. 8 zł. Dodaj go w ilości 1/10 objętości żółtka. Połóż truciznę w miejscu, gdzie zazwyczaj widujesz mrówki. Zaczną wnosić jedzenie do gniazda, a trutka spowoduje likwidację larw i wysuszenie owadów. Taką przynętę możesz wykładać co 2-3 dni, dopóki nie pozbędziesz się wszystkich mrówek. Po kilku tygodniach po gniazdach nie będzie śladu.