Dzień Ziemi: 22 kwietnia świętuj dzień naszej planety! Co możemy dla niej zrobić?

Międzynarodowy Dzień Ziemi przypada co roku 22 kwietnia. Jak w najlepszy sposób wykorzystać to święto? Przede wszystkim robiąc coś dla naszej planety: sprzątając najbliższe otoczenie, rezygnując z plastikowych opakowań czy zakupu kolejnych ubrań.

Dzień Ziemi. Skąd się wziął pomysł na obchodzenie takiego dnia?

Dzień Ziemi — pomysł na takie święto pierwszy raz wygłoszony został przez Johna McConnella. Powiedziano o tym na konferencji UNESCO w 1969 r. Idea ta spotkała się z aprobatą i poparta została np. przez Sekretarza Generalnego ONZ, U Thanta. Ostatecznie w 2009 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło ustalenie corocznej daty Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi. Pierwszy raz święto to obchodzone było w 2010 r.

Jak jest obchodzony Światowy Dzień Ziemi w szkołach?

Ważne jest, by dzieci od najmłodszych lat uczyć dbania o środowisko naturalne, a Dzień Ziemi jest idealnym dniem, by mówić otwarcie o wszystkich problemach związanych z zanieczyszczeniem planety: wód, powietrza, gleby. Uczy się dzieci też m.in. o efekcie cieplarnianym czy kwaśnych deszczach. W Światowy Dzień Ziemi można też podjąć działania na rzecz zmiany nawyków — zacząć warto od drobnych rzeczy, takich jak sprzątanie okolicznych parków, lasów czy ulic. I często właśnie w ten sposób dzieci pomagają dbać o środowisko. Idą całymi klasami, by pomóc w zbieraniu odpadów. Wtedy tak naprawdę są w stanie zobaczyć, jak wielki jest to problem. 

Zobacz wideo "Przez zmianę klimatu idziemy w kierunku, w którym nigdy nie byliśmy. Może być dużo gorzej"

Czy Święto Ziemi obchodzone jest też w przedszkolu? Czego jeszcze uczą się dzieci?

Dzieci są naszą przyszłością i w zależności od tego, czego zostaną teraz nauczone, tak też będą później postępowały i decydowały się na określone działania. Dlatego nawet w przedszkolach obchodzi się Święto Ziemi. Starsze dzieci z powodzeniem mogą pomagać w lokalnych akcjach zbierania odpadów np. w parku. Z kolei młodsze uczy się prawidłowych zachowań przy pomocy różnych apeli, spotkań o tym:

  • czym jest recycling,
  • jak dbać o drzewa, ziemię czy wodę.

Organizowane są w szkołach, bibliotekach i innych instytucjach edukacyjnych konkursy, zabawy, akcje czy nawet przedstawienia, które mają uczyć najmłodszych, jak dbać o naszą planetę. To bardzo słuszna inicjatywa i dobrze jest ją wspierać i edukować dzieci w tym zakresie, również samodzielnie.

Kiedy obchodzimy Dzień Ziemi?

Datę, kiedy obchodzimy Dzień Ziemi, ustalono na wspomnianym już Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Ustalono wówczas, że dniem tym będzie 22 kwietnia.

Kiedy obchodzimy Światowy Dzień Ziemi? Czy są organizowane jakieś eventy?

Tak — i to nie tylko w szkołach czy przedszkolach! Tego dnia można znaleźć wiele ciekawych wykładów, prelekcji i prezentacji na temat ekologii i dbania o środowisko. W dzisiejszych czasach wiele z nich odbywa się również online. Większość z tego rodzaju akcji jest też bezpłatnych, ponieważ ideą jest tutaj dobro planety, które dla wszystkich stanowić winno dobro wspólne. Kiedy obchodzimy Światowy Dzień Ziemi można też pomóc w sprzątaniu lasów, plaż, czy pobliskich parków lub innych miejsc, gdzie organizowane są takie zbiorowe akcje. Piękną inicjatywą jest też sadzenie drzew czy innych roślin. Każdy więc, komu leży na sercu los Matki Ziemi, znajdzie coś dla siebie. Dobrze też jest wypracować w sobie nawyki ekologiczne, które pozostaną z nami nie tylko w ten jeden dzień, jak np. segregacja odpadów, ograniczenie zużycie plastiku, korzystanie z przedmiotów z drugiej ręki, korzystanie z transportu ekologicznego itp.

Zobacz też: Kompostowanie ciał to najbardziej ekologiczna metoda pochówku. Pozwala na to już pięć stanów w USA

Więcej o: