Dlaczego Wielkanoc to święto ruchome? Data nie jest przypadkowa i wiąże się z siłami natury

Dlaczego Wielkanoc to święto ruchome? Święta Wielkiej Nocy nie są związane z konkretną datą i każdego roku mogą wypaść w inny dzień. Dlaczego tak się dzieje? Kiedy zaczynają się święta wielkanocne w 2023 roku?

Dlaczego Wielkanoc to święto ruchome? Z czego to wynika? Chociaż Wielkanoc zawsze obchodzona jest w niedzielę i poniedziałek, nie ma ustalonej jednej daty tego święta. Wiele osób zastanawia się, czemu Wielkanoc jest ruchoma i w każdym roku wypada inaczej? Jak się okazuje, data Wielkanocy jest zależna od… fazy księżyca. Sprawdź, kiedy zaczynają się święta wielkanocne w tym roku.

Zobacz wideo Testujemy menu wielkanocne od Magdy Gessler. Czy warto wydać prawie 300 zł na cztery potrawy?

Dlaczego Wielkanoc to święto ruchome? Kiedy zaczynają się święta wielkanocne w 2023 roku?

Boże Narodzenie każdego roku przypada na dokładnie ten sam dzień, natomiast w przypadku Świąt Wielkiej Nocy mamy do czynienia z datami ruchomymi. Kiedy zaczynają się święta wielkanocne? W tym roku przypadają na 9 i 10 kwietnia. Dlaczego Wielkanoc to święto ruchome? Otóż najważniejsze święto dla katolików związane jest z pełnią księżyca. W IV wieku miał miejsce sobór nicejski, na którym ustalono, że zmartwychwstanie Chrystusa będzie celebrowane tydzień po wiosennej pełni Księżyca. Warto jednak wspomnieć, że Wielkanoc nie może być wcześniej niż 22 marca, a najpóźniej obchodzimy ją 25 kwietnia. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co znaczy "alleluja" po polsku? Dzisiejsze wielkanocne tradycje sięgają nawiązują do obyczajów naszych przodków

Wielkanoc jest upamiętnieniem męki i zmartwychwstania Chrystusa, ale to święto nie zawsze miało formę, jaką znamy dziś. Mimo to nadal nawiązuje ono do tradycji naszych przodków, a popularny zwrot "alleluja" ma korzenie w języku hebrajskim. Co znaczy "alleluja" po polsku? To nic innego jak okrzyk radości, który jest tłumaczony jako "chwalcie Jahwę". Wielkanoc poprzedzona jest 40-dniowym okresem postu oraz Wielkim Piątkiem i Wielką Sobotą, a kończy się Wielkim Poniedziałkiem, czyli popularnym śmigusem-dyngusem.

Więcej o: