Dlaczego Wielkanoc to święto ruchome? Z czego to wynika? Chociaż Wielkanoc zawsze obchodzona jest w niedzielę i poniedziałek, nie ma ustalonej jednej daty tego święta. Wiele osób zastanawia się, czemu Wielkanoc jest ruchoma i w każdym roku wypada inaczej? Jak się okazuje, data Wielkanocy jest zależna od… fazy księżyca. Sprawdź, kiedy zaczynają się święta wielkanocne w tym roku.
Boże Narodzenie każdego roku przypada na dokładnie ten sam dzień, natomiast w przypadku Świąt Wielkiej Nocy mamy do czynienia z datami ruchomymi. Kiedy zaczynają się święta wielkanocne? W tym roku przypadają na 9 i 10 kwietnia. Dlaczego Wielkanoc to święto ruchome? Otóż najważniejsze święto dla katolików związane jest z pełnią księżyca. W IV wieku miał miejsce sobór nicejski, na którym ustalono, że zmartwychwstanie Chrystusa będzie celebrowane tydzień po wiosennej pełni Księżyca. Warto jednak wspomnieć, że Wielkanoc nie może być wcześniej niż 22 marca, a najpóźniej obchodzimy ją 25 kwietnia.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wielkanoc jest upamiętnieniem męki i zmartwychwstania Chrystusa, ale to święto nie zawsze miało formę, jaką znamy dziś. Mimo to nadal nawiązuje ono do tradycji naszych przodków, a popularny zwrot "alleluja" ma korzenie w języku hebrajskim. Co znaczy "alleluja" po polsku? To nic innego jak okrzyk radości, który jest tłumaczony jako "chwalcie Jahwę". Wielkanoc poprzedzona jest 40-dniowym okresem postu oraz Wielkim Piątkiem i Wielką Sobotą, a kończy się Wielkim Poniedziałkiem, czyli popularnym śmigusem-dyngusem.