Dodatek do emerytury po 65. roku życia to nawet 1500 zł miesięcznie więcej. Komu przysługuje?

Seniorzy mogą liczyć nie tylko na emeryturę oraz "trzynastkę" czy "czternastkę". Oprócz tego przysługują im tzw. świadczenia uzupełniające, czyli dodatki, które z pewnością pomogą podreperować budżet. Niektóre z nich wynoszą nawet ponad 1000 zł. O jakich mowa?

Inflacja oraz podwyżki cen za usługi i produkty sprawiają, że szukamy oszczędności. Dotyczy to szczególnie seniorów. Nie każdy z nich wie, w niektórych przypadkach przysługuje im także niejeden dodatek do emerytury po 65. roku życia. Kto może na nie liczyć i na czym polegają?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gwiazdy narzekają na za niskie emerytury i ratują się dalszą aktywnością zawodową

Niektórzy seniorzy mogą liczyć nawet na 1500 zł co miesiąc. Wszystko za sprawą świadczenia Mama+

Świadczenie Mama 4+ dotyczy zarówno seniorek, jak i seniorów. Aby je otrzymać należy spełnić dwa warunki. Pierwszym z nich jest wychowanie co najmniej czwórki dzieci. Drugi to próg wiekowy.

  • Dla kobiet 60 lat,
  • Dla mężczyzn 65 lat. Co istotne, świadczenie otrzymają panowie wychowujący dzieci, których mama zmarła, porzuciła je, bądź nie brała udziału w ich życiu.

Świadczenie przyznawane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jednak jego wysokość zależna jest od sytuacji rodzica. Jeśli nie pobiera on żadnych pieniędzy, wyniesie tyle, ile minimalna emerytura, czyli 1588,44 zł. Z kolei osoby, które otrzymują wsparcie finansowe, ale mniejsze niż minimalne, dodatek będzie uzupełnieniem tej kwoty. Oznacza to, że jeśli rodzic dostaje 1000 zł z tytułu świadczeń, z programu Mama 4+ otrzyma jeszcze 588,44 zł.

Dodatek dla seniorów w wysokości 200 zł. Nie wypłaci go jednak ZUS

Na dodatkowe 200 zł co miesiąc do emerytury mogą ubiegać się seniorzy, którzy odpowiednio długo (25 lat mężczyźni i 20 lat  kobiety) pełnili szczególną funkcję, brali aktywny udział w akcjach i osiągnęli wymagany wiek, tj. 60 lat dla pań, 65 lat dla panów. Mowa o strażakach z OSP oraz ratownikach górskich z TOPR-u i GOPR-u. W tym wypadku świadczenia nie wypłaci jednak ZUS, a ZER MSWiA, gdzie należy wcześniej złożyć wniosek.

500+ dla seniora nie tylko dla seniorów. Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze?

Kolejnym świadczeniem uzupełniającym jest "500 plus dla seniora". Co istotne, mogą się o nie starać nie tylko seniorzy, ale każda osoba, która:

  • skończyła 18 lat,
  • jest niezdolna do samodzielnej egzystencji,
  • pobierane świadczenia nie przekraczają kwoty 2157,80 zł.

Warto jednak wiedzieć, że na pełną kwotę dodatku mogą liczyć osoby, które z tytułu innych świadczeń pobierają mniej niż 1657,80 zł. Tym, którzy otrzymują więcej, jednak wciąż mniej niż 2157,80 zł zostanie on pomniejszony.

Więcej o: