Nawet 5540 złotych dla seniora co miesiąc. Świadczenie można pobierać dożywotnio. Jak je dostać?

Świadczenie honorowe wynosi nawet 5540 zł co miesiąc. Aby ubiegać się o ten dodatek do emerytury, należy spełnić jeden warunek. Jest nim osiągnięcie wymaganego wieku.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek do emerytury w wysokości 5540 zł, czyli tzw. świadczenie honorowe wypłacane jest co miesiąc do końca życia. Aby je dostać, nie trzeba składać wniosku. Gdzie jest zatem haczyk? Otrzymają je wszyscy seniorzy, którzy ukończą wymagany wiek. Ile on wynosi? Podpowiadamy. 

Zobacz wideo Przedsiębiorcy pytają Tuska wprost: Czy macie już przygotowany plan zmian?

Kto może dostać świadczenie honorowe? Jedna grupa otrzyma dodatek do emerytury

Każdy 100-latek otrzyma od państwa dodatkowo ponad 5 tys. złotych do emerytury. Pieniądze są przyznawanie automatycznie i nie ma konieczności składania żadnego wniosku. Po ukończeniu 100 lat, ZUS będzie wypłacać pieniądze wraz z emeryturą. Co istotne, jest to jedyny warunek konieczny do otrzymania pieniędzy. Nie są brane pod uwagę dochody, wysokość świadczenia emerytalnego czy stan zdrowia.

Ile wynosi świadczenie honorowe w 2023 roku? O tym warto wiedzieć. Jest pewien haczyk

Kwota świadczenia honorowego jest ustalana na nowo co roku, wraz z następującą 1 marca waloryzacją. Warto jednak wiedzieć, że raz przyznane świadczenie nie podlega mimo to podwyżkom. Jego kwota pozostaje na niezmiennym poziomie, mimo że jest wypłacana do końca życia co miesiąc. Osoby, którym świadczenie zostało przyznane w 2022 roku w związku z ukończeniem 100 lat, otrzymują 4944,79 zł. 1 marca 2023 stawka ta wzrosła o 595,46 zł. Oznacza to, że wszyscy seniorzy, którzy zyskają prawo do świadczenia honorowego w terminie od 1 marca 2023 do 1 marca 2024, będą miały wypłacaną kwotę w wysokości 5540,25 zł.

Więcej o: