Wcześniejsza emerytura możliwa jest dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, które spełnią odpowiednie warunki. Niektóre seniorki mogą ubiegać się o emeryturę pomostową, lecz to tylko jedna z możliwości na to, by móc wcześniej pobierać świadczenie. Komu przysługuje i co trzeba zrobić, by je otrzymać?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
O emeryturę pomostową mogą ubiegać się zarówno seniorzy, jak i seniorki, którzy wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zaliczają się w to wszelkie prace wykonywane w powietrzu, na wodzie czy pod wodą, pod ziemią lub w warunkach zimnego oraz gorącego mikroklimatu. W tej grupie są również ciężkie prace fizyczne. Jakie dokładnie wymagania trzeba spełnić, by otrzymać emeryturę pomostową?
Wymagany do przejścia na emeryturę pomostową wiek oraz okres pracy zależy od rodzaju wykonywanego zawodu w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie ZUS.
Spełnienie odpowiednich wymagań to jednak nie wszystko, aby otrzymać emeryturę pomostową. Należy także złożyć wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba zrobić to osobiście, za pośrednictwem operatora pocztowego lub polskiego urzędu konsularnego, ale można też skorzystać z dokumentu elektronicznego przez Platformę Usług Elektronicznych. Wówczas seniorzy i seniorki będą otrzymywać co miesiąc kwotę nie niższą niż minimalne świadczenie, które od 1 marca 2023 roku wynosi 1588,44 zł. Jakie dokumenty trzeba złożyć?