Te seniorki mogą przejść na emeryturę w wieku 55 lat. Wystarczy spełnić kilka warunków

Niektóre seniorki mogą przejść na wcześniejszą emeryturę. Jeśli spełnią odpowiednie warunki, otrzymają ją już w wieku 55 lat. Co należy zrobić, żeby ją dostać, i kto może liczyć na wcześniejsze pobieranie świadczenia? Podpowiadamy.

Wcześniejsza emerytura możliwa jest dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, które spełnią odpowiednie warunki. Niektóre seniorki mogą ubiegać się o emeryturę pomostową, lecz to tylko jedna z możliwości na to, by móc wcześniej pobierać świadczenie. Komu przysługuje i co trzeba zrobić, by je otrzymać?

Zobacz wideo Czy Katarzyna Dowbor utrzymałaby się z emerytury? "30 lat pracowałam w spółce państwowej"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytura pomostowa. Kto może się o nią ubiegać?

O emeryturę pomostową mogą ubiegać się zarówno seniorzy, jak i seniorki, którzy wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zaliczają się w to wszelkie prace wykonywane w powietrzu, na wodzie czy pod wodą, pod ziemią lub w warunkach zimnego oraz gorącego mikroklimatu. W tej grupie są również ciężkie prace fizyczne. Jakie dokładnie wymagania trzeba spełnić, by otrzymać emeryturę pomostową?

  • urodzić się po 31 grudnia 1948 roku;
  • osiągnąć wiek emerytalny, tj. mieć ukończone 55 lat (w przypadku kobiet) i 60 lat (w przypadku mężczyzn);
  • posiadać okres składkowy i nieskładkowy, który wynosi co najmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni);
  • wykonywać pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 roku oraz po 31 grudnia 2008 roku;
  • wykonywać pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez 15 lat.

Wymagany do przejścia na emeryturę pomostową wiek oraz okres pracy zależy od rodzaju wykonywanego zawodu w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie ZUS.

Gdzie trzeba złożyć wniosek? Sprawdź, jakie są wymagane dokumenty

Spełnienie odpowiednich wymagań to jednak nie wszystko, aby otrzymać emeryturę pomostową. Należy także złożyć wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba zrobić to osobiście, za pośrednictwem operatora pocztowego lub polskiego urzędu konsularnego, ale można też skorzystać z dokumentu elektronicznego przez Platformę Usług Elektronicznych. Wówczas seniorzy i seniorki będą otrzymywać co miesiąc kwotę nie niższą niż minimalne świadczenie, które od 1 marca 2023 roku wynosi 1588,44 zł. Jakie dokumenty trzeba złożyć?

  • Wniosek o emeryturę pomostową;
  • Informacje o okresach składkowych i nieskładkowych;
  • Dokumenty potwierdzające okresy wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze oraz potwierdzające osiągane wynagrodzenie przed 1 stycznia 1999 r.;
  • Dokumenty potwierdzające okresy: pracy, prowadzenia działalności pozarolniczej, służby wojskowej, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, urlopu wychowawczego lub nauki w szkole wyższej;
  • Zaświadczenie lekarza medycyny pracy, które orzeka o niezdolności do wykonywania prac w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze.
Więcej o: