Zanim kupisz storczyka, zwróć uwagę na 4 szczegóły. Sprawdzony trik, aby rósł zdrowo

Storczyk potrafi przepięknie ozdobić wnętrza, fantastycznie się prezentując. Jak kupić roślinę, która będzie zdrowa? Podczas zakupów zwróć uwagę na cztery rzeczy, by wybrać jak najlepszy egzemplarz. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jeśli chcesz, by storczyk pięknie i bujnie się prezentował, wybierz odpowiednią roślinę już podczas zakupów. Dzięki temu unikniesz wielu problemów, a dbanie o niego stanie się prawdziwą przyjemnością. Na co należy zwrócić uwagę? Robiąc zakupy, pamiętaj o czterech rzeczach, a zdecydujesz się na najlepsze egzemplarze.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zwróć na to uwagę podczas kupowania storczyków. Wybierzesz najlepsze okazy

Często, gdy chcemy sprawić komuś prezent, decydujemy się na kupno kwiatów, a wybór zwykle pada na storczyki. Jak jednak wybrać okaz, który jest zdrowy i będzie miał potencjał do dalszego, bujnego rozwoju? Okazuje się, że warto zwrócić uwagę na cztery rzeczy, które pomogą zdecydować o zakupie idealnej rośliny. O czym należy pamiętać?

Kupujesz storczyki w markecie lub sklepie ogrodniczym? Zwróć uwagę na te cechy, by wybrać zdrowy okaz:

  • Liście - powinny być intensywnie zielone i jędrne. Gdy są pożółkłe lub mają na sobie brązowe plamki, lepiej sobie odpuścić, bo może być to wynik choroby, ataku szkodników oraz gnicia.
  • Podłoże - choć może wydawać się to zabawne, podczas zakupu storczyków warto powąchać podłoże, w którym się znajdują. Jeśli czuć zatęchły zapach, warto wybrać inną roślinę.
  • Korzenie - powinny być zielone, całe i niezaschnięte. Jeśli są jędrne oraz lekko połyskujące, to znaczy, że ten okaz jest naprawdę zdrowy. 
  • Choroby i szkodniki - zwróć uwagę, czy na storczykach nie pojawiają się objawy infekcji spowodowanej przez przędziorki, tarczniki, wełnowce lub mszyce. Jeśli je spostrzeżesz, kup roślinę w innym miejscu, ponieważ pozostałe również mogą być na nie narażone.

Jak podlewać storczyki, by ich nie przelać? Zastosuj sprytny trik

Kupienie zdrowych storczyków to dopiero połowa sukcesu. Aby zachować ich witalność oraz piękny wygląd, należy o nie odpowiednio dbać. Dla niewprawionych ogrodników podlewanie ich może stanowić niemałe wyzwanie. Jak to robić, by nie przesuszyć storczyków, a przy tym nie doprowadzić do gnicia korzeni? Sprytnym trikiem podzieliła się użytkowniczka TikToka z profilu @make_your_life_greener. Zaleca, by je namaczać, a nie podlewać w tradycyjny sposób. Co należy zrobić krok po kroku?

Storczyki podlewamy, kiedy zauważymy, że ich korzenie robią się sine, a podłoże całkowicie przeschnie. Do dużej miski wlej wodę z odrobiną nawozu i umieść w nich doniczki ze storczykami. Namaczaj je przez kilka godzin, lecz w razie potrzeby można pozostawić je nawet na całą noc. Od wiosny do jesieni trzeba wykonywać taki zabieg raz w tygodniu, a zimą wystarczy robić to raz na dwa tygodnie. 

Więcej o: