Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że Jezus miał babcie. Choć taki porządek rzeczy wydaje się dość oczywisty, w Ewangelii nie przeczytamy o jej historii. Kim była matka Maryi?
W Nowym Testamencie nie znajdziemy żadnej wzmianki na temat rodziców Maryi. Większość informacji na temat Świętej Anny, zwanej też Anną Sprawiedliwą, dostarczają nam apokryfy. Te zapiski, w odróżnieniu od Ewangelii, nie są uznawane za dzieła natchnione. Oznacza to, że nie znajdziemy ich w Piśmie Świętym. Teksty tego typu do dziś wzbudzają wiele dyskusji na temat ich wiarygodności. Są jednak jednym z niewielu źródeł, które pozwalają poszerzyć wiedzę dotyczącą początków chrześcijaństwa.
Historia Świętej Anny opisana została w kilku tekstach, w tym m.in. w Ewangelii Jakuba i "Księdze Narodzenia Maryi". Według informacji zawartych w tych dziełach kobieta urodziła się w Judei, jednak jej dom rodzinny znajdował się w Betlejem. Była potomkinią królewskiego rodu Dawida. Nie posiadała majątku, a większość czasu poświęcała na modlitwę i pracę. Jej mężem był Joachim, którego poślubiła, gdy miała 24 lata.
Małżeństwo przez 20 lat starało się o dziecko. Św. Anna obiecała Bogu, że jeśli sprawi, że zajdzie w ciąże, kobieta wychowa potomka na sługę Pana. Podczas modlitwy w ogrodzie miała wypowiedzieć te słowa: "Ty wiesz, Panie, że na początku małżeństwa złożyłam ślub, iż jeżeli dasz mi syna lub córkę, ofiaruję je Tobie w Twym świętym przybytku". Po tym wyznaniu miała ujrzeć anioła, który przekazał jej dobrą nowinę. Jak podają teksty, wysłannik Boga przekazał jej, że urodzi dziecko, które "będzie przepowiadane po całej ziemi".
Według tekstów apokryficznych Anna i Joachim po raz pierwszy zaprowadzili Maryję do świątyni, gdy miała zaledwie 3 lata. Ponad dekadę później została wydana za mąż za Józefa. Podobno ojciec Bogurodzicy zmarł niedługo po jej ślubie. Święta Anna miała natomiast dożyć późnej starości.
Dziś wizerunek Świętej Anny często można spotkać w klinikach leczenia bezpłodności. Babcia Jezusa stała się patronką wierzących, starających się o dzieci, matek, położnic i wdów. Postać, której nie znajdziemy w Nowym Testamencie, pojawiła się natomiast na wielu dziełach sztuki. Jej wizerunek został uwieczniony przez takich artystów jak Leonardo da Vinci, czy Albrecht Dürer.