Czego nie wolno robić w Wielki Piątek? Na liście zakazanych czynności nie ma sprzątania

Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt dla katolików. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób interesuje to, jakich zasad należy przestrzegać w Wielki Piątek. Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Wielki Piątek to wyjątkowy dzień dla wyznawców wielu wyznać chrześcijańskich. Obchodzą go nie tylko katolicy, lecz także prawosławni oraz wierni obrządków protestanckich. Jak możemy przeczytać na portalu msze.info, w Wielki Piątek obowiązuje nie tylko wstrzemięźliwość od spożywania mięsa, lecz także post ilościowy.

Zobacz wideo "Ludzie nie przyjmują księdza"

Wielki Piątek - najważniejsze zasady dla wiernych

Zakaz jedzenia mięsa dotyczy wszystkich wiernych, którzy ukończyli 14. rok życia. Post ilościowy natomiast obowiązuje katolików między 18. a 60. rokiem życia. Polega on na ograniczeniu spożywanego jedzenia do jednego posiłku sytego oraz dwóch niepełnych. Co istotne, z przestrzegania tych zasad zwolnione są kobiety w ciąży, a także osoby chore (między innymi na cukrzycę). Wielki Piątek to dzień upamiętniający męczeńską śmierć Jezusa. Kościół zaleca więc przeżycie go z należytą powagą. Wierni więc powinni wstrzymać się od udziału w zabawach. Zalecane są z kolei modlitwa ora dobre uczynki. Wiele osób odkłada świąteczne porządki na ostatnią chwilę. Czy możemy więc wykonywać prace domowe w Wielki Piątek? Okazuje się, że nie jest to zakazane. Co więcej, sprzątać możemy także w Wielką Sobotę.

Wielki Piątek - dawne tradycje

Wielki Piątek w przeszłości był dniem, w którym należało zabezpieczyć się przed działaniem złych mocy. Przed świtem zażywano kąpieli w strumieniach czy rzekach, które miały mieć uzdrawiającą moc. Natomiast na drzwiach rysowano kredą krzyże, które miały odpędzać złe duchy. Nie wolno również było wykonywać żadnych ciężkich prac domowych, ani używać narzędzi. Wieczorem natomiast przygotowywano świąteczne potrawy oraz ozdabiano jajka. Woda po ugotowanych jajach miała zapewnić pannom urodę i zdrowie, więc nie wylewano jej tylko myto nią włosy

Więcej o: