Ile wyniesie 14. emerytura 2023 i kiedy będzie wypłacona? "To elastyczny projekt"

Dodatkowe świadczenia mogą poprawić sytuację finansową wielu seniorek oraz seniorów. Lada moment na ich konta trafi "trzynastka", dlatego niektórzy zaczynają zastanawiać się, co z "czternastką". Ile wynosi 14 emerytura. 2023 rok przynosi zmiany. Okazuje się, że może być wyższa.

W sprawie 14. emerytury jest głośno od dłuższego czasu, a do tej pory pracowano nad projektem ustawy, by świadczenie mogło zostać na stałe. Obecnie jest już w Rządowym Centrum Legislacji, a Marlena Maląg w programie 1 Polskiego Radia zdradziła, ile wyniesie 14. emerytura oraz co znalazło się w projekcie ustawy.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile wynosi 14 emerytura 2023? Kwota może ulec zmianie

4 kwietnia 2023 roku Marlena Maląg wypowiedziała się na temat 14. emerytury w programie 1 Polskiego Radia, gdzie ogłosiła, że projekt ustawy trafił już do Rządowego Centrum Legislacyjnego. - To elastyczny projekt. Zakładamy też elastyczność co do wysokości 14. emerytury. Skoro to jest ustawa i świadczenie, to będzie na stałe wypłacane seniorom, to zakładamy, że 14 emerytura to będzie minimum minimalna emerytura, czyli rokrocznie waloryzowana, ale może też być wyższa. O tym będzie decydować rada ministrów w swoim rozporządzeniu - przyznała w rozmowie Marlena Maląg.

Oznacza to, że 14. emerytura wypłacana w 2023 roku będzie wynosić minimum 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto. Obowiązuje jednak próg dochodowy 2900 zł, a powyżej tej kwoty zostanie zastosowana zasada złotówka za złotówkę. Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zaznacza, że finalnie o wysokości "czternastki" będzie decydować rząd i może wypłacić ją w wyższej kwocie niż równowartość minimalnej emerytury obowiązującej w danym roku.

14 emerytura 2023. Kiedy wypłata trafi na konta seniorek i seniorów?

Wielu seniorów zastanawia się, kiedy mogą liczyć na wypłatę dodatkowego świadczenia, które zasiliłoby ich domowy budżet. Jak się okazuje, 14. emerytura ma trafić na ich konta jeszcze w 2023 roku. - Co do wypłaty też zakładamy elastyczność, będzie to w drugiej połowie roku, a Rada Ministrów podejmie konkretną datę; chcemy dać sobie tę możliwość, by ta wypłata była celowana w tym momencie, kiedy najbardziej potrzebna jest seniorom - opowiadała Marlena Maląg. 

Co to dokładnie oznacza dla seniorek i seniorów, którzy czekają na dodatkowe pieniądze? Świadczenie ma zostać im wypłacone jeszcze w 2023 roku, lecz o dokładnym terminie zadecyduje Rada Ministrów. Dokładnego terminu jeszcze nie podano, ale zakłada się, że minimalna wysokość 14. emerytury ma wynieść 1588,44 zł brutto. 

Więcej o: