Tym seniorom ZUS może zawiesić świadczenie. Od marca obowiązują zmiany

Inflacja oraz wysokie koszty życia sprawiają, że coraz więcej seniorów stara się znaleźć dodatkowe źródło dochodu. Niektórych z nich dotyczą jednak limity przychodu. Ile mogą zarobić, by nie stracić świadczenia?

Senior, który osiągnie wymagany wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, oraz 65 lat dla mężczyzn), ma kilka możliwości. Może przejść na emeryturę i cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem, dalej pracować lub połączyć te dwie opcje. Co w przypadku osób, które wcześniej pobierają świadczenia, a chcą nadal pracować? Ich obowiązują limity.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gwiazdy narzekają na za niskie emerytury i ratują się dalszą aktywnością zawodową

Kto musi uważać, gdy dorabia na emeryturze? Te grupy obowiązują limity

Bez żadnych ograniczeń do emerytury mogą dorabiać osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wyjątkiem są ci, którym ZUS podwyższył świadczenie do kwoty emerytury minimalnej, od marca wynoszącej 1588,44 zł brutto. - Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum - zaznacza regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis w rozmowie z portalem prawo.pl. Martwić nie muszą się także seniorzy pobierający rentę dla inwalidów wojennych, wojskowych bądź renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń. Z kolei ci, którzy nie osiągnęli wymaganego wieku, a pobierają z ZUS wcześniejszą emeryturę, muszą uważać na limity przychodu. Ich przekroczenie wiąże się z obniżeniem, a nawet zawieszeniem świadczenia. Ile wynoszą?

Ile można dorobić na emeryturze bez strat? Pilnuj tych kwot

Limity miesięcznego przychodu dla seniorów dorabiających na emeryturze zmieniają się co 3 miesiące, a ich wysokość ustalana jest na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za dany kwartał. Obecne obowiązują od 1 marca do końca maja. Ile wynoszą dokładnie?

  • 4713,50 zł, czyli 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia — przekroczenie tej kwoty poskutkuje obniżeniem otrzymywanego świadczenia,
  • 8753,60 zł, czyli 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia — przekroczenie tej kwoty poskutkuje zawieszeniem otrzymywanego świadczenia.

Renta socjalna a dorabianie na emeryturze. W styczniu weszły w życie istotne zmiany

Wraz z początkiem roku nastąpiły istotne zmiany w zakresie dorabiania do emerytury dla osób, które pobierały renty socjalne. Wcześniej w momencie przekroczenia 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia były one zawieszane. Teraz obowiązują zasady jak powyżej. Oznacza to, że przekroczenie pierwszego limitu wiąże się z pomniejszeniem świadczenia, natomiast dopiero drugiego (tj. 130 proc.) skutkuje jego zawieszeniem.

Więcej o: