Polacy popełniają ten grzech i nawet o tym nie wiedzą. Papież ostrzega: Wtedy zaczynamy iść na dno

Z jakich grzechów trzeba się spowiadać? Choć czasami wydaje się, że niektóre z naszych działań nie łamią prawa kanonicznego, możemy być w błędzie. Polacy masowo, choć nieświadomie postępują wbrew zasadom religii katolickiej. To zachowanie łamie jedno z najważniejszych przykazań dekalogu. Ostrzega przed nim sam papież.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Z tego powodu coraz więcej Polaków udaje się do spowiedzi. Zdarza się jednak, że katolicy zapominają o wyznaniu jednego z grzechów, który często popełniają. Chociaż wiele osób nie uważa go za występek wbrew wierze, to w rzeczywistości łamią w ten sposób jedną z zasad przedstawionych w 10 przykazaniach.

Zobacz wideo Kto może zostać chrzestnym? Są warunki, które trzeba spełnić

Polacy popełniają ten grzech i zapominają o spowiedzi. Jeden z księży wyjaśnił, dlaczego należy za niego odpokutować

O jakim grzechu mowa? Choć horoskopy, czy tarot mogą wydawać się jedynie niegroźną zabawą, wiara w zawarte w nich przepowiednie uznawana jest za grzech. Zapytano o to m.in. księdza Sebastiana Picura. Kapłan często wypowiada się na temat religii katolickiej i obowiązujących ją zasad na TikToku. Duchowny zaznaczył, że wróżenie z kart, jak i inne formy wróżbiarstwa łamie I przykazanie dekalogu "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną".

Osoba, która korzysta z takich praktyk, odwraca się od Boga i kieruje się w stronę sił przeciwnych (demonicznych) - stwierdził, cytując Katechizm Kościoła Katolickiego 2116-2117

Przed grzechem, jakim jest wiara we wróżby, ostrzegał również papież Franciszek. W 2017 roku przed modlitwą Anioł Pański, głowa kościoła podkreślała, że jedynie wiara pozwoli przetrwać trudne momenty w życiu. - Jeśli nie złapiemy słowa Pana, ale radzimy się horoskopów i wróżbitów, zaczynamy iść na dno - zaznaczył biskup Rzymu.

Z jakich grzechów trzeba się spowiadać? Powstała lista wyjątków

Sakrament spowiedzi jest ważną częścią wiary katolickiej. Kościół nie zmusza jednak wiernych do wyznania tzw. grzechów lekkich. Są to czynności i momenty, w których wierzący "chwilowo" odwrócili się od Boga, jednak są w stanie sami je naprawić. Do wyjątków, należą więc m.in. lenistwo, zapominalstwo (w tym także pominięcie modlitwy), czy poddanie się skrajnym emocjom. Choć odpokutowanie tych przewinień nie jest obowiązkowe, Kościół Katolicki i tak zachęca do wyznania w konfesjonale wszystkiego, co wierni uważają za grzech.

Zadośćuczynieniem za grzech lekkie jest akt pokuty, który wyznaje się trzykrotnie w trakcie mszy świętej. Przyjęcie eucharystii również oczyszcza wiernych z tych przewinień. Warto także podkreślić, że w kanonie katolickim za prawdziwe odpuszczenie grzechów uznaje się rachunek sumienia i szczery żal za złamanie zasad wiary.

Więcej o: