Czy w Wielki Piątek można robić pranie? "To też przeżywanie"

Czy w Wielki Piątek można robić pranie? Choć pytanie brzmi trywialnie, a odpowiedź zależy głównie od naszych wierzeń i przekonań, niektóre z nich są naprawdę ciekawe. W co wierzono kiedyś, a jak wygląda sprawa sprzątania w święta dziś?

Wielkanoc to najważniejsze święto dla katolików, gdyż związane jest ze zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Nic dziwnego, że wiele osób chce przeżyć te dni tak, jak należy. Co można robić w Wielki Piątek, a czego się wystrzegać?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Czy w Wielki Piątek można sprzątać? Nie zostanie uznane to jako grzech

Choć Wielki Piątek to bardzo ważny dzień w kalendarzu osób wierzących, gdyż właśnie wtedy został ukrzyżowany Jezus, nie jest on ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że wszystkie sklepy czy instytucje powinny być wtedy czynne w normalnych godzinach. Czy w takim razie możemy wtedy także sprzątać w domu? Zasadniczo tak, gdyż nie istnieje żaden religijny zakaz, który by tego zabraniał lub traktował w kategorii grzechu. Warto jednak wiedzieć, że trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku wierzeń i przesądów, które wciąż są praktykowane w niektórych regionach.

Czy w Wielki Piątek można robić pranie? Według wierzeń nie

Wiele wierzeń, zachowań oraz przesądów okołoświątecznych wywodzi się z czasów pogaństwa. To właśnie wtedy w okresie wiosennym świętowano koniec zimy i związane z tym odrodzenie przyrody. Obecnie niektórzy uważają, że skoro w Wielki Piątek Jezus Chrystus został ukrzyżowany, jest to dzień smutku, ciszy i cierpienia i należy powstrzymać się wtedy od wszelkich prac. Dotyczy to szczególnie prania. Wedle wierzeń osoby, które złamią zakaz i zrobią pranie zostaną surowo ukarane — przez następny rok, aż do kolejnych świąt będą skazane na brudne pranieOczywiście należy mieć na uwadze, że jest to tylko przesąd i traktować go z przymrużeniem oka i w ramach ciekawostki.

Sprzątanie z okazji świąt. "To też przeżywanie. Nie jest ono oderwane od religijności"

Podsumowując, choć Wielki Piątek to ważny dzień dla katolików, można wtedy zabrać się za świąteczne porządki bez obaw, że zostanie uznane to za grzech. - Odświeżenie domu i poukładanie wszystkiego w nim od nowa to też przeżywanie. Nie jest ono oderwane od religijności — powiedział w rozmowie z "Gazetą Lubuską" ks. Arkadiusz Wiącek. Należy jednak pamiętać, że w tego dnia obowiązuje wielki post, zarówno ilościowy, jak i jakościowy, w trakcie którego nie należy się zajadać i najlepiej zrezygnować z mięsa i alkoholu. 

Więcej o: