Wielkanoc to najważniejsze święto dla katolików, gdyż związane jest ze zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Nic dziwnego, że wiele osób chce przeżyć te dni tak, jak należy. Co można robić w Wielki Piątek, a czego się wystrzegać?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Choć Wielki Piątek to bardzo ważny dzień w kalendarzu osób wierzących, gdyż właśnie wtedy został ukrzyżowany Jezus, nie jest on ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że wszystkie sklepy czy instytucje powinny być wtedy czynne w normalnych godzinach. Czy w takim razie możemy wtedy także sprzątać w domu? Zasadniczo tak, gdyż nie istnieje żaden religijny zakaz, który by tego zabraniał lub traktował w kategorii grzechu. Warto jednak wiedzieć, że trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku wierzeń i przesądów, które wciąż są praktykowane w niektórych regionach.
Wiele wierzeń, zachowań oraz przesądów okołoświątecznych wywodzi się z czasów pogaństwa. To właśnie wtedy w okresie wiosennym świętowano koniec zimy i związane z tym odrodzenie przyrody. Obecnie niektórzy uważają, że skoro w Wielki Piątek Jezus Chrystus został ukrzyżowany, jest to dzień smutku, ciszy i cierpienia i należy powstrzymać się wtedy od wszelkich prac. Dotyczy to szczególnie prania. Wedle wierzeń osoby, które złamią zakaz i zrobią pranie zostaną surowo ukarane — przez następny rok, aż do kolejnych świąt będą skazane na brudne pranie. Oczywiście należy mieć na uwadze, że jest to tylko przesąd i traktować go z przymrużeniem oka i w ramach ciekawostki.
Podsumowując, choć Wielki Piątek to ważny dzień dla katolików, można wtedy zabrać się za świąteczne porządki bez obaw, że zostanie uznane to za grzech. - Odświeżenie domu i poukładanie wszystkiego w nim od nowa to też przeżywanie. Nie jest ono oderwane od religijności — powiedział w rozmowie z "Gazetą Lubuską" ks. Arkadiusz Wiącek. Należy jednak pamiętać, że w tego dnia obowiązuje wielki post, zarówno ilościowy, jak i jakościowy, w trakcie którego nie należy się zajadać i najlepiej zrezygnować z mięsa i alkoholu.