Co ile sadzić tuje? Sekret pięknego żywopłotu to zasada 3O. Sąsiedzi zzielenieją z zazdrości

Tuje są bardzo popularnym elementem ozdobnym wielu ogrodów. Nic dziwnego, ponieważ są niezwykle wytrzymałe, a do tego łatwo dają się formować. Co ile sadzić tuje, by stanowiły piękny żywopłot? Zastosuj zasadę 3O, a będzie bujnie i zdrowo rósł.

Planujesz sadzić tuje, by uformować z nich przepiękny żywopłot, który osłoni cię od sąsiadów i upiększy ogród? Zanim podejmiesz próbę, zapoznaj się z zasadą 3O, która znacznie ułatwi ci całe zadanie. Dzięki niej skupisz się na najważniejszych kwestiach, sadząc tuje w taki sposób, by dać im jak najlepsze warunki do zdrowego i bujnego rozwoju. Postaw na 3O, czyli odległość, osadzenie i ochronę.

Zobacz wideo Nie wyrzucaj fusów od kawy. Zobacz, do czego mogą ci się przydać

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co ile sadzić tuje? Według zasady 3O odległość ma znaczenie

Jeśli chcesz wykorzystać tuje do uformowania żywopłotu, koniecznie zwróć uwagę na odległość, w jakiej krzewy będą od siebie oddalone. Jeśli posadzisz je zbyt blisko, będą walczyć o dostęp do światła i zasobów z gleby, a gdy rozmieścisz je zbyt daleko, nie uformują pięknego, jednolitego żywopłotu. Doświadczeni ogrodnicy zalecają, żeby pomiędzy tujami zachować odległość około 50 cm. Dystans ten dotyczy również odległości od ogrodzenia.

Marcin Gortat i Żaneta Gortat-Stanisławska Połączyły ich sprawy służbowe. Od 2 lat są małżeństwem. "Wypełnia mnie"

Osadzenie kluczem do sukcesu. Na to koniecznie trzeba zwrócić uwagę

Kluczem do sukcesu jest również odpowiednie osadzenie tuj w glebie. Przede wszystkim zacznij od namoczenia ich w wiadrze z wodą na 10 minut przed wsadzeniem do ziemi. Dzięki temu odpowiednio namokną i lepiej się przyjmą. W międzyczasie przygotuj dołki o głębokości minimum dwa razy głębszej niż wysokość bryły korzeniowej. Tak przygotowane miejsca trzeba wypełnić odpowiednim podłożem do iglaków. Zwróć też uwagę na to, by miejsce sadzenia tuj było oddalone od trawy w promieniu 50 cm, żeby żywopłot nie musiał walczyć z nią o wodę oraz niezbędne składniki pobierane z gleby. Na koniec sadzenia obficie podlej tuje wodą, by osiadły w ziemi.

Storczyk Jak wybrać idealne storczyki? Zwróć uwagę na cztery rzeczy

Ochrona żywopłotu przed zmarnowaniem. Ostatnia zasada 3O

Ostatnia zasada dotyczy ochrony. Gdy tuje są już posadzone, sięgnij po ściółkę, by pokryć nią ziemię wokół nich. Najlepiej w tym celu sprawdzi się kora sosny. To nie tylko zabieg estetyczny, który sprawi, że żywopłot będzie lepiej się prezentował, lecz także uchroni rośliny przed utratą wody, która paruje z gleby. W dalszej części dbania o tuje warto stosować również niezbędne opryski, które także są elementem ochrony. Gdy tylko zauważysz grasujące szkodniki lub pojawiające się choroby, zastosuj odpowiedni oprysk, by uratować żywopłot.

Więcej o: