Zamiast do pralki, włóż jeansy do zamrażarki. Zaoszczędzisz, a efekt cię zaskoczy

Jeśli chcesz, by twoje ubrania służyły ci przez lata, musisz w odpowiedni sposób o nie dbać. Jedną z najważniejszych rzeczy jest pranie. Okazuje się, że niektórych ubrań lepiej nie wkładać do pralki, tylko do zamrażarki. Tak jest w przypadku jeansów. Ten trik stosuje nawet Chip Bergh - prezes Levis Strauss & Co.

Więcej podobnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Każdy z nas z pewnością ma w swojej szafie choć jedną parę jeansów. Warto na samym wstępie przypomnieć, że są dwa rodzaje materiałów, które potocznie nazywamy jeansem. Jeden z nich wykonany jest w 100 proc. z bawełny, wtedy mamy do czynienia ze sztywnym i grubszym denimem. W drugim przypadku dodane są elastyczne włókna, które sprawiają, że materiał jest znacznie lżejszy i bardziej miękki w dotyku. Bez względu na to, z którego rodzaju jeansu wasze spodnie są wykonane, powinniście odpowiednio o nie dbać. 

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Jak często prać jeansy? 

Prawda jest taka, że im rzadziej, tym lepiej. Choć dla wielu z was to może być zaskakujące to, o ile inne części garderoby powinniśmy prać regularnie, o tyle jeansy powinny lądować w pralce możliwie jak najrzadziej. Najlepiej wtedy, gdy faktycznie są brudne. Warto mieć również na uwadze, że jeansów nie powinno prać się w gorącej wodzie. Im chłodniejsza, tym lepiej dla denimu. Dobrą praktyką jest również ustawienie najniższych obrotów przy wirowaniu lub w ogóle wyłączenie tej opcji. Jeśli macie w swojej pralce program prania ręcznego, świetnie się on w tym wypadku sprawdzi. Zwróćcie również uwagę na odpowiednie detergenty. Powinny być możliwie jak najłagodniejsze. 

Zanim wrzućcie jeansy do pralki, obróćcie je na drugą stronę i zapnijcie suwak. Nie zapomnijcie również opróżnić kieszeni. Papierowe paragony czy inne papierki po kontakcie z wodą mogą się rozpuścić i zostawić ślady na spodniach. Po wyjęciu z pralki rozwieście jeansy i pozwólcie im wyschnąć. Nie suszcie ich na kaloryferze. Jeśli macie wątpliwości jak prać jeansy, sprawdźcie metkę i postępujcie zgodnie z zawartą instrukcją. 

Zamiast do pralki, wrzuć jeansy do zamrażalki 

Choć ten pomysł brzmi jak żart, okazuje się, że to jeden z najlepszych trików na odświeżenie jeansów. Zgodnie z zasadą, o której pisaliśmy wyżej, im rzadziej pierzecie jeansy, tym lepiej, warto jednak co jakiś czas wrzucić swoje ulubione spodnie do zamrażalki. Po co? To o wiele mniej inwazyjna metoda, niż pranie, a efekt może być podobny. Wystarczy 24-48 godzin, by sprawić, że nasze jeansy będą wyglądały jak nowe. Co ciekawe noszenie takich spodni wcale nie jest niehigieniczne i są na to dowody naukowe. Badacze z University of Alberta ustalili, że spodnie nieprane przez ponad rok mają na sobie dokładnie tyle samo bakterii, co prane regularnie.

Nawet sam prezes Levis Strauss & Co., jednej z największych marek produkujących jeansy, Chip Bergh tak robi.  - "Im rzadziej się je pierze, tym dłużej wyglądają jak nowe" - powiedział. Przyznał również, że przez 10 lat nie prał swojej ulubionej pary jeansów, a zabrudzenia usuwał gąbką z niewielką ilością detergentu.

Więcej o: