Ich piosenkę o Barbie nucił cały świat. Dziś są nie do poznania? "Stare, dobre czasy"

"Barbie Girl" to hit, który w 1997 roku szturmem zdobył listy przebojów. Piosenkę duńsko-norweskiej firmacji Aqua nucili wówczas fani na całym świecie. Rok temu grupa obchodziła okrągłą rocznicę - 25-lecie swojej twórczości. Artyści wciąż tworzą i wiele wydarzeń ze swojego muzycznego życia relacjonują na Instagramie.
Zobacz wideo Zobacz wideo: "Barbie" - filmowa opowieść o ideałach [ZWIASTUN]

O 25-leciu zespołu rok temu pisało wiele portali, m.in. brytyjski tabloid "The Mirror". Portal, posiłkując się zdjęciami zamieszczanymi przez artystów, zwrócił uwagę, że muzycy gruntownie zmienili swój styl. Słynący z upodobania do kolorowych, utrwalonych lakierem fryzur,  Lene Nystrøm, René Dif i Søren Rasted wyglądają teraz zupełnie inaczej!

 

Na Instagramie muzyków obserwuje ponad 41 tysięcy osób. Główna wokalistka zespołu Lene Nystrøm, niegdyś znana z zamiłowania do jaskrawych kolorów na głowie i mocno ekstrawaganckich stylizacji, dziś stawia raczej na stonowane stroje - choć nadal z charakterystycznym dla artystki, scenicznym "pazurem".  René Dif i Søren Rasted także porzucili dawny, niecodzienny styl na rzecz bardziej klasycznych outfitów - pozostała im, jak widać, jednak słabość do wzorzystych nadruków i wyrazistych barw.

 

Szacuje się, że w całej swojej karierze zespół Aqua sprzedał 33 miliony płyt i singli, co czyni go najbardziej dochodowym duńskim zespołem w historii. Trzykrotnie zajęli też pierwsze miejsce na brytyjskiej liście przebojów - oczywiście dzięki kultowej piosence "Barbie Girl" z 1997 roku i kolejno wydanym singlom: "Doctor Jones" i "Turn Back Time".

 

Zespół Aqua nie do poznania. Tak muzycy zmienili się przez lata

Z okazji swojego 25-lecia, zespół jakiś czas temu gościł w telewizji BBC. Muzycy zapytali na Instagramie swoich fanów o ich "pierwsze wspomnienia", związane z zespołem Aqua.

"Impreza podwórkowa w drugiej klasie. Ognisko, słodzone napoje gazowane. Mały radiomagnetefon z płytą, świeczki na zewnątrz wzdłuż ścieżki" - wspominał jeden z obserwatorów, na co zespół odpowiedział: "Stare, dobre czasy".

 

Mimo, iż wcześniej zespół rozwiązał się, a każdy z artystów wybrał swoją solową ścieżkę muzyczną, w 2019 roku wokalistka Lene niespodziewanie ujawniła, że ????grupa pracuje nad nowymi projektami.

 
Pracujemy nad nową muzyką, ale sami jesteśmy dla siebie najsurowszymi sędziami. Nie wydamy niczego, dopóki nie będzie to absolutnie idealne

- powiedziała gwiazda w rozmowie z TMZ. - Trzymamy kciuki, żeby wyszło z tego coś niesamowitego! - dodała.

 

"Barbie Girl" i sprawa w sądzie

Szerokim echem w karierze zespołu odbił się także głośny pozew, który wystosowała przeciw nim w 2000 roku firma Mattel - produkująca słynne lalki Barbie. Pozew złożono przeciwko wytwórni MCA Records, która reprezentowała wówczas muzyków z Aqua. Według firmy Mattel, artyści m.in. naruszyli znak towarowy Barbie, sprowadzili popularną zabawkę do postaci obiektu seksualnego, a także złamali prawa autorskie i naruszyli "dobre imię" koncernu. Ponadto mieli też bezprawnie wykorzystać na okładce płyty kolor "Barbie Pink", również zarejestrowany wcześniej przez Mattel jako znak towarowy.

 

MCA Records z kolei zarzuciło firmie Mattel zniesławienie. Pozew przeciwko wytwórni został oddalony, mimo to firma nie ustępowała i próbowała odwołać się do Sądu Najwyższego USA. 

 

W 2002 r., pozew został jednoznacznie oddalony, tak jak i pozew MCA Records o zniesławienie. Sędzia Alex Kozinski orzekł wówczas, że "zaleca się, by strony się uspokoiły".

 

Zespół do dziś bez przeszkód może wykonywać światowej sławy utwór i czerpać z niego korzyści. 

Źródła: mirror.co.uk/rollingstone.com/instagram/aqua.dk/musicradar.com

Więcej o: