Zazwyczaj używasz jej w łazience, tym razem wetrzyj w ubranie. Brzydkie plamy z potu znikną

Żółte plamy z potu na ubraniach są nie tylko nieestetyczne, ale także ciężkie do wytępienia podczas zwykłego prania. Często towarzyszą im również resztki po dezodorancie czy antyperspirancie, co stanowi dodatkowe utrudnienie. Co robić, aby się ich pozbyć? Z pomocą przyjdą sprawdzone, domowe sposoby.

Żółte plamy z potu pojawiają się zazwyczaj pod pachami. Są nieestetyczne, a do tego rzadko znikają po tradycyjnym praniu. Zamiast sięgać po mocne, chemiczne środki lub wyrzucać zabrudzone ubranie możesz spróbować pozbyć się ich z pomocą naturalnych metod. Czego będziesz potrzebować?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Domowy odplamiacz do białych tkanin. Wystarczy jeden owoc

Prostym, niedrogim a przy tym bardzo skutecznym sposobem na wywabienie żółtych plam potu z jasnych ubrań jest wykorzystanie soku z cytryny. Pamiętaj jedynie, by nie wylewać go bezpośrednio na tkaninę. Co zrobić zamiast tego?

  1. Wyciśnij sok z cytryny, a następnie rozcieńcz go z wodą w proporcji 1:1.
  2. Nanieś roztwór na żółte plamy i zostaw na 15 minut.
  3. Nastaw pranie i wypierz ubranie tak, jak zawsze.

Dzięki wybielającym właściwościom soku z cytryny zapomnisz o brzydkich, żółtych plamach. Z tego sposobu możesz korzystać także w przypadku zszarzałych firanek — namaczanie w wodzie z sokiem z cytryny przywróci im śnieżną biel.

Ocet i soda oczyszczona to sprzymierzeńcy ekologicznego domu. Sprawdzą się także w przypadku żółtych plam 

Wyjątkowo uciążliwe plamy, do których należą te z potu wymieszane z resztką dezodorantu czy antyperspirantu, usuniesz z pomocą niezawodnego duetu. Mowa oczywiście o occie i sodzie oczyszczonej. Wymieszaj je w proporcji 2:3, aby powstała gęsta pasta i wetrzyj w plamy. Odstaw na godzinę, a następnie upierz jak zwykle w pralce. Po zabrudzeniach nie pozostanie ślad.

Jak pozbyć się żółtych plam z potu? Trzy domowe triki na niewielkie zabrudzenia

Jeśli plama jest niewielka, możesz wylać na nią trochę octu, odstawić na 15 minut, a następnie z pomocą proszku zaprać. Sprawdzi się również kąpiel w roztworze octu, soli i wody. Mocz w nim ubrania ok. pół godziny. Mniej uciążliwe zabrudzenia wywabisz też z pomocą wybielającej pasty do zębów. Ważne jednak, by nie miała drobinek. Wetrzyj ją w plamę i zostaw na 15 minut. We wszystkich przypadkach na koniec upierz ubrania w pralce.

Więcej o: