Co czuje osoba, która umiera? Jak możemy jej pomóc? "Wspólne popłakanie może być oczyszczające"

Nadchodzącą śmierć odczuwa nie tylko osłabione ciało, lecz także psychika umierającego. Gdy cierpi ktoś bliski, członkowie rodziny zastanawiają się, co mogą zrobić, aby wesprzeć go w tym trudnym czasie. W rozmowie z Medonetem ekspertka ujawniła, jak powinniśmy się zachować w takiej sytuacji i od jakich słów warto się powstrzymać.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Na stan psychiczny umierającego wpływa kilka czynników, takich jak jego charakter, zażywane leki oraz rodzaj choroby. Zdarza się, że umieranie przeistacza się w długi proces, podczas którego ciało i psychika powoli przygotowują się na odejście. Co czują osoby, które zbliżają się do schyłku życia? Czy możemy coś zrobić, aby ulżyć im w cierpieniu? Na te pytania w rozmowie z Medonetem odpowiedziała Karolina Sawka.

Zobacz wideo Oliwia Bieniuk: Przeżywałam śmierć mamy na oczach całej Polski

Jak pomóc umierającemu? To prawdziwy dowód miłości

Karolina Sawka jest psychoonkolożką oraz psychoterapeutką. Na co dzień pracuje w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii, gdzie prowadzi psychoterapie dla osób chorych na raka, a także ich bliskich, którzy otaczają chorego opieką. Rodzina często odsuwa od siebie myśl o śmierci bliskiej osoby i ma nadzieję, że jego stan wkrótce się poprawi. - W takiej sytuacji osoba umierająca często nie chce zawieść bliskich i sama udaje, że będzie poprawa, chociaż tak naprawdę tego nie czuje - mówi Sawka. Ekspertka podkreśla, że pozwolenie komuś na odejście jest jednym z największych dowodów miłości do niego. Wcale nie oznacza to, że się poddaliśmy i nie chcemy już walczyć o zdrowie chorego.

Czym jest sedacja? Jaka jest pierwsza oznaka umierania?

Czasami stosuje się sedację, czyli celowe wyłączenie świadomości, aby złagodzić ból psychiczny umierającej osoby. Jeśli ciało nie funkcjonuje już nawet na podstawowym poziomie, a chory jest tego świadomy i przykuty do łóżka, oznacza to, że rozpoczął się proces umierania. Zanikają procesy fizjologiczne, chory nie odczuwa głodu ani pragnienia. Sedacja ma na celu wyciszenie pacjenta, który w takiej chwili jest świadomy, że umiera i nic nie może z tym zrobić.

W trakcie umierania mogą się pojawić różne emocje, takie jak żal, frustracja. Nie pomogą wtedy głosy rodziny, aby chory zjadł chociaż łyżkę zupy czy napił się wody. W takim momencie pacjent nie odczuwa już takiej potrzeby, a namowy rodziny mogą tylko go zestresować, że nie jest w stanie zrobić tego, o co go proszą.

Co robić, gdy bliska osoba umiera? Liczą się proste gesty

Psychoterapeutka mówi, że najważniejsze to być przy chorym w trudnych chwilach i trzymać go za rękę. Można zapytać, czego potrzebuje i czy możemy coś dla niego zrobić. Mogą to być proste rzeczy, np. otwarcie okna czy spotkanie z konkretną osobą. Sawka podkreśla, że nie powinniśmy bać się łez. - Przecież mama doskonale zdaje sobie sprawę, jaka jest sytuacja i wie, że pani cierpi. Wspólne popłakanie może być oczyszczające - wyjaśnia. Warto pamiętać, że dla umierającego ten stan jest niezwykle trudny. - Najważniejszą rzeczą, jaką odbiera umieranie, jest kontrola nad sobą samym i nad własnym życiem. To dla człowieka rzecz straszna - podsumowuje Karolina. Sawka prowadzi konto na Instagramie ostatnia.kropka, na którym obserwuje ją ponad 1200 osób. 

 
Więcej o: