Wyglądem przypomina latającego kleszcza. Czy jego ugryzienie jest groźne dla zdrowia?

Ten owad wygląda jak kleszcz ze skrzydełkami, bytuje na skórze i potrafi ugryźć człowieka. Czy jego ukąszenie jest zagrożeniem dla naszego zdrowia? Jak wygląda i czy istnieją sposoby, aby się przed nim ochronić?

Strzyżak jeleni potocznie nazywany jest kleszczem ze skrzydłami lub latającym kleszczem. Najczęściej porusza się chmarami, a na skórze potrafi składać jaja. Czym grozi jego ugryzienie?

Zobacz wideo Płyn odstraszający kleszcze, który zrobisz w domu. Dwa proste przepisy

Strzyżak jeleni a kleszcz. Czym się różnią?

Strzyżaki jelenie wyglądem przypominają kleszcza, lecz istnieją pomiędzy nimi zasadnicze różnice. Strzyżak należy do rodziny muchówek jak np. popularna końska mucha. Ma płaskie ciało, skrzydła i odwrotnie niż u kleszcza, znacznie masywniejszą przednią część ciała. Jego barwa jest jaśniejsza i osiąga długość do 5-6 mm. Pojawia się głównie w lasach lub na jego obrzeżach w okresie letnim — od czerwca do września, jednak jeśli jesień jest ciepła i nie ma przymrozków, może funkcjonować nawet do listopada. Owad ten bytuje najczęściej na jeleniach, sarnach i łosiach. Jest pasożytem i kiedy znajdzie się na skórze zwierząt, traci skrzydła i zachowaniem przypomina wszy. Żywi się krwią i składa jaja. Jedna samica może ich złożyć nawet 30. Z jaj wykluwają się larwy, które spadają ze zwierzęcia na ziemię i czekają na swoją ofiarę. Bez pożywienia potrafią przeżyć nawet 50 dni. Istotną cechą strzyżaków jelenich jest to, że nie poruszają się pojedynczo, a chmarami.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy ugryzienie strzyżaka jest niebezpieczne? Te owady nie są zainteresowane człowiekiem

Ugryzienie strzyżaka jeleniego przypomina ukąszenie muchy końskiej lub pająka. Pamiętajmy jednak, aby nie panikować, ponieważ nie jesteśmy atrakcyjni dla tych owadów i nie zostaną one na naszym ciele długo, a na pewno nie złożą one na skórze jaj. Mimo to ugryzienie przez strzyżaka wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Po ukąszeniu na skórze pojawić się może grudka, która mocno swędzi, a dodatkowo może wywołać reakcję alergiczną. Nieprzyjemne dolegliwości możemy odczuwać nawet do 3 tygodniu po ugryzieniu. Ukąszenie strzyżaka rzadko wiąże się z chorobami zakaźnymi, ale może wystąpić stan zapalny wywołany przez bakterie, jednak mija on sam i nie ma potrzeby aplikowania leków. Nie ma potwierdzonych badań naukowych, aby owady były nosicielami boreliozy. Jak zabezpieczyć się przed strzyżakami? Jeśli wybieramy się do lasu, warto zastosować środki odstraszające owady, takie jak w przypadku kleszczy.

Więcej o: