Zazwyczaj używasz go do herbaty, tym razem spryskaj wannę. W mig pozbędziesz się osadu i zacieków

Osad na wannie, kamień czy zmatowiała bateria prysznicowa to problem wielu osób. Nie trzeba jednak kupować drogich specyfików, aby wyczyścić te elementy. Przydadzą się produkty z twojej kuchni, dzięki którym wanna będzie lśniła czystością.

Na twojej wannie pojawiły się brzydkie żółte zacieki, a na słuchawce prysznicowej zaczął osadzać się kamień? Najczęściej do wysprzątania łazienki używamy drogich środków czyszczących, jednak jak się okazuje, wcale nie musimy wydawać kroci, aby wanna lśniła czystością. Podpowiadamy ekologiczne i domowe sposoby z użyciem produktów z twojej kuchni.

Zobacz wideo Jak pozbyć się papierosowego zapachu z mieszkania? Oto nasze myki

Jak usunąć żółty osad z wanny? Sprawdź ten skuteczny domowy trik

Przyczyną żółtego osadu na wannie jest twarda woda. Znajdują się w niej duże ilości wapnia, który przylega do ścian wanny. Aby się go pozbyć, nie musimy sięgać po chemiczne środki ze sklepu. Okazuje się, że z usunięciem zacieków świetnie poradzi sobie sok z cytryny. Wystarczy wycisnąć sok z jednego owocu i przelać go do butelki z atomizerem, a następnie spryskać wannę. Płyn należy pozostawić na około dwie godziny, a potem spłukać wodą i przetrzeć szmatką. Zanim jednak naniesiemy sok na całą wannę, warto wykonać test i spryskać niewielkie miejsce, aby zobaczyć, czy nasza wanna nie ulegnie uszkodzeniu. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Czyszczenie wanny. Wypróbuj te triki a będzie lśniła czystością

Sprzątanie wanny wcale nie musi być czasochłonne. Istnieje kilka sprawdzonych trików, dzięki którym szybko uporasz się z kamieniem i osadem, a wanna będzie lśniła czystością.

  • Gorąca woda. Zanim przejdziesz do szorowania wanny czy umywalki opłucz ją gorącą wodą. Dzięki niej zastosowany środek czyszczący będzie się lepiej pienił, a materiał będzie bardziej podatny na czyszczenie.
  • Proszek do prania. Do usunięcia osadu i zacieków na wannie świetnie sprawdzi się również proszek do prania. Po kąpieli pozostaw wodę w wannie, wsyp łyżeczkę proszku do prania i poczekaj godzinę, a brud nie osadzi się na ściankach wanny. 
  • Ocet spirytusowy. Ten produkt dobrze radzi sobie z usuwaniem kamienia. Wlej ocet do pojemnika bądź torebki i zanurz w nim głowicę prysznicową. Trzymaj ją całą noc, a rankiem cały osad zniknie.
  • Olej roślinny. Innym sposobem na przywrócenie blasku baterii prysznicowej jest przetarcie jej olejem roślinnym. Wystarczy nasączyć olejem szmatkę i przetrzeć.
Więcej o: