Robisz to podczas prania? Lepiej przestań. Dzięki temu ubrania będą czyste i pachnące

Praktycznie każdy z nas ma w domu pralkę, która ułatwia życie i szybko czyści ubrania. Okazuje się, że wiele osób podczas stosowania środków piorących popełnia błędy. Warto zwrócić na to uwagę, by urządzenie mogło służyć jak najdłużej, a materiały nie uległy zniszczeniu.

Pranie przy pomocy pralki automatycznej, choć wydaje się proste, nie zawsze takie jest. Mimo wielu starań czasem okazuje się, że ubrania po wyjęciu nie prezentują się zbyt dobrze, a urządzenie nie spełnia swojej roli tak, jak powinno. Okazuje się, że ma na to wpływ kilka często popełnianych błędów. Na co warto zwrócić uwagę?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Zwróć uwagę na ilość dodawanego detergentu. Okazuje się, że dużo nie zawsze znaczy dobrze

Niektórym wydaje się, że jeśli dodadzą do prania dodatkową ilość proszku lub płynu do płukania, ubrania będą czystsze. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że dodatkowe środki i wytworzona piana sprawiają, że materiały ślizgają się po bębnie, a po wszystkim są przesiąknięte preparatami. Założenie takich ubrań może źle wpłynąć na skórę, a nawet doprowadzić do reakcji alergicznej.

Podczas płukania pralka często zużywa też większe ilości wody, przez co odzież jest bardziej mokra, a schnięcie zajmuje więcej czasu. Z tego względu podczas prania należy zawsze stosować ilość detergentu zaleconą przez producenta na opakowaniu. Pomoże to uniknąć przykrych konsekwencji.

Zadbaj o czystość urządzenia. Brudna pralka źle wpływa na ubrania

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważne jest regularne czyszczenie pralki. Brud z bębna czy pojemnika na detergenty z czasem może zacząć osadzać się na ubraniach, przez co mimo częstego prania materiały wciąż będą brudne. Mogą też nieprzyjemnie pachnieć.

Uszczelki i dozownik na detergenty warto regularnie przemywać gąbką nasączoną w ciepłej wodzie, a bęben od czasu do czasu potraktować octem i sodą oczyszczoną. Wystarczy szklanka płynu, małe opakowanie proszku i nastawienie programu na najwyższą temperaturę bez wirowania, a po wszystkim urządzenie będzie czyste. Należy też pamiętać, by po każdym praniu szybko wyciągać mokre ubrania i zostawiać uchylone drzwiczki, by pralka mogła wyschnąć.

Więcej o: