Zazwyczaj jesz je na śniadanie. Tym razem zalej wodą i odstaw. Zyskasz niezawodny nawóz do sadzonek

Wiosna to idealny czas na sadzenie wielu warzyw oraz roślin. Jeśli zależy nam na szybkich zbiorach, warto wysiać je najpierw na rozsadę do doniczek i skrzynek. Jak o nie zadbać, by zdrowo rosły i po przesadzeniu szybko obrodziły? Postaw na skuteczny nawóz, który wykonasz z płatków owsianych.

Domowe metody i triki cieszą się coraz większą popularnością. Są nie tylko niezwykle skuteczne, ale przy tym tanie i ekologiczne. Co więcej, używa się do nich produktów, które zazwyczaj już masz. Jak z pomocą sprawdzonych, naturalnych sposobów zadbać o sadzonki, które niebawem będziesz przesadzać do ogrodu?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Nie wyrzucaj fusów od kawy. Zobacz, do czego mogą ci się przydać

Prosty trik na zdrowe sadzonki. Potrzebujesz jedynie płatków owsianych i wody

Domowy nawóz, który zadba o twoje rośliny, zrobisz szybko i bezproblemowo. W przypadku sadzonek idealnie nada się ten z płatków owsianych. Potrzebujesz jedynie 3 łyżek produktu zalanych 1 litrem wody. Odstaw na kilka godzin i mieszaj od czasu do czasu. Gotową zawiesinę odcedź i jeszcze raz rozcieńcz wodą w proporcji 1:1, a zyskasz gotowy do użycia nawóz. Nada się nie tylko do sadzonek warzyw w doniczkach, ale także kwiatów. Pamiętaj, by wykorzystać go od razu, gdyż nie można go przechowywać.

Płatki owsiane wykorzystasz także w inny sposób. Rozsyp je dookoła przesadzonych do gleby roślin i zostaw, a ziemia będzie powoli wchłaniać ich właściwości.

Płatki owsiane to prawdziwy hit w pielęgnacji roślin. Co w nich znajdziesz?

Płatki owsiane są bogatym źródłem fosforu, który dobroczynnie działa na korzenie, potasu, magnezu, wapniu, cynki i azotu. Co więcej, rewelacyjnie wpływają nie tylko na same sadzonki, ale także glebę, odżywiając ją i sprawiając, że rośliny lepiej przyswajają z niej to, co im potrzebne.

Płatki owsiane to nie jedyny produkt z kuchni, którego możesz użyć do stworzenia skutecznego nawozu do roślin. Oprócz tego warto stosować:

  • gnojówkę z pokrzywy pod warzywa, która nie tylko je wzmocni, ale rozprawi się z mszycami, mączniakami czy przędziorkami,
  • nawóz z mleka rozcieńczonego w wodzie w proporcji 1:10. Jest idealny dla roślin, które lubią podłoże zasadowe lub obojętne,
  • nawóz z drożdży - 100 g rozpuść w 10 litrach ciepłej wody, odstaw na godzinę i podlej rośliny, m.in. porzeczki, hortensje, lawendę, róże, a w domu także paprotki i storczyki.
Więcej o: