Dodatki do emerytury 2023. Jedno ze świadczeń to ponad 5 tys. zł miesięcznie

Niektórzy seniorzy mogą zasilić swój domowy budżet bonusową gotówką. Wszystko za sprawą oferowanych dodatków do emerytury. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie złożyć wniosek. Na jakie dodatki do emerytury 2023 mogą liczyć? Podpowiadamy.

Seniorki oraz seniorzy mogą liczyć na różne dodatki do emerytury, które zasilą ich domowy budżet. Na jak wysokie kwoty mogą liczyć? Niektórzy otrzymają co miesiąc nawet 5540,25 zł brutto dodatku i to bez składania wniosku. Wystarczy spełnić odpowiednie warunki.

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatki do emerytury. 2023 rok pod znakiem "trzynastki" i "czternastki"

Jeden z dodatków, na jaki mogą liczyć seniorki oraz seniorzy to 13. emerytura, która większości seniorów została już wypłacona w ciągu ostatnich dni, a inni dostaną ją do 25 kwietnia. Nie każdy jednak załapie się na dodatkową gotówkę. "Trzynastkę" na swoich kontach zobaczą seniorki oraz seniorzy, którzy są uprawnienie do pobierania renty lub emerytury. Wówczas otrzymają:

  • Świadczenie niższe niż 800 zł - 13. emerytura wyniesie około 1445,48 zł netto (pomniejszona o składkę zdrowotną),
  • Minimalne świadczenie 1588,44 zł brutto - 13. emerytura" wyniesie około 1330 zł netto,
  • Świadczenie wyższe niż 2500 zł brutto - 13. emerytura wyniesie około 1254,87 zł netto.

W 2023 roku seniorzy mają także otrzymać 14. emeryturę. Ma wynosić minimum 1588,44 zł brutto, co daje 1445,48 zł netto, choć rada ministrów może zwiększyć tę kwotę. Warto jednak pamiętać, że obowiązuje tutaj próg dochodowy w wysokości 2900 zł. Powyżej tej kwoty zostanie zastosowana zasada złotówka za złotówkę. Jeszcze nie podano daty wypłaty "czternastki", jednak planowana jest w drugiej połowie 2023 roku. Otrzyma ją każdy, kto nie przekroczy progu dochodowego oraz jest uprawniony do pobierania renty lub emerytury.

Emerytura honorowa dla 100-latków. Ponad pięć tysięcy złotych co miesiąc

Po ukończeniu setnego roku życia seniorki oraz seniorzy mają prawo do pobierania comiesięcznego świadczenia honorowego, które potocznie nazywane jest emeryturą honorową. Wówczas każdy, kto osiągnie wymagany wiek, będzie dostawał do końca życia dodatkową gotówkę. Od 1 marca 2023 roku kwota ta wynosi 5540,25 zł brutto. Ukończenie stu lat to jedyny warunek, który trzeba spełnić. Nie ma potrzeby składania wniosków, a gotówka należy się każdemu - bez względu na to, czy przysługuje mu emerytura lub renta, czy nie. Emerytura honorowa dla 100-latków wypłacana jest automatycznie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej o: