Kret niszczy ogród? Zwiń w kulkę i wetknij do nory. Szkodnik ucieknie, gdzie pieprz rośnie

Obecność kreta w ogrodzie to prawdziwe utrapienie dla ogrodnika. Drąży podziemne korytarze, a dodatkowo uszkadza rośliny. Trudno się go pozbyć, ale nie jest to niemożliwe. Podpowiadamy, jak wygonić kreta z działki ekologicznym i niedrogim sposobem.

Kiedy zauważymy w ogrodzie kopce, powinniśmy szybko zacząć działać, ponieważ im dłużej będziemy zwlekać, tym trudniej będzie nam pozbyć się niechcianego gościa. Krety niszczą rośliny, ale również dewastują ogrodowe kompozycje. Jak się ich pozbyć?

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek pokazała swój ogród. "Przepiękne rośliny i aranżacja"

Jak się pozbyć kreta z ogrodu? Zwiń w kulkę i wrzuć do nory

Pamiętajmy, że krety to pożyteczne zwierzęta i są pod częściową ochroną, dlatego sposoby ich pozbycia się z ogrodu nie powinny zrobić im krzywdy. Krety kierują się węchem, a pod ziemią potrafią wydrążyć nawet 15 metrów korytarzy w ciągu doby, przez co uszkadzają korzenie roślin i doprowadzają do ich obumierania. Istnieje jednak skuteczny sposób na wypędzenie ich z naszej działki. Wystarczy zastosować trik z kłębkiem sierści zwierząt. Ten sposób świetnie odstrasza krety, które są terytorialne i gdy tylko wyczują zapach innego zwierzęcia, szybko się wyniosą. Wystarczy zwinąć sierść psa, kota lub nawet kłębek ludzkich włosów i wetknąć do nory, a zapach sprawi, że ssak opuści nasz ogród.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Inne domowe sposoby na pozbycie się kreta. Przydadzą się produkty z kuchni

Możemy skorzystać również z innych ekologicznych sposobów na przepędzenie kreta z działki. 

  • Rośliny odstraszające. Z racji tego, że krety kierują się zapachem, posadzenie w ogrodzie roślin wydzielających nieprzyjemny dla nich zapach, może sprawić, że ssak opuści nasz teren. Rośliny odstraszające to między innymi: aksamitka, narcyz, komosa, czarny bez, bazylia i czosnek.
  • Ocet. Krety nie lubią również ostrego octowego zapachu, więc wystarczy rozcieńczyć go z wodą w proporcji 1:1 i wlać do kretowiska. 
Więcej o: