Pokrój i włóż do ziemi podczas przesadzania rośliny. Pleśń w doniczce nie będzie już problemem

Wiosna to idealny czas na przesadzanie roślin doniczkowych. Żeby kwiaty bujnie i zdrowo rosły, trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni nawóz. Co zrobić, gdy zauważymy w doniczce pleśń? Niezwykle pomocny okaże się jeden produkt z kuchni. Na pewno nieraz wykorzystywałaś go do pieczenia ciast.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Najlepszą porą na przesadzanie roślin doniczkowych jest okres między lutym a kwietniem. To właśnie wtedy znajdują się one w stanie wegetacji. Niektóre rośliny mogą stać w jednej ziemi dwa lata, jednak kwiaty takie jak zielistka, fikus czy monstera trzeba przesadzać raz w roku. Zdarza się jednak, że podczas przesadzania zauważamy w doniczce pleśń. Jak z nią walczyć?

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Dlaczego w doniczce powstaje pleśń? Są 3 powody

Początkowo pleśń pojawia się w kilku miejscach, ale jeśli w porę nie zareagujemy, szybko rozprzestrzeni się po całej doniczce. Pojawieniu się pleśni sprzyja nadmierna wilgotność podłoża, mały dostęp do światła oraz wysoka wilgotność powietrza. Jeśli w twoim mieszkaniu okna często są zaparowane, oznacza to, że panuje w nim duża wilgoć. Warto zaopatrzyć się w nawiewniki umożliwiające dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Zwróć też uwagę na doniczki, w których trzymasz kwiaty. Jeśli są one umieszczone w osłonkach pozbawionych otworu odpływowego, to nadmiar wody nie może swobodnie odpływać. To idealne warunki do rozwoju pleśni.

Jak pozbyć się pleśni z doniczki? Prosty domowy sposób

Do walki z pleśnią w doniczce bardzo dobrze sprawdzi się cynamon. Wystarczy jedna łyżeczka przyprawy, żeby na dobre pozbyć się grzybów. Posyp dno doniczki cynamonem, zanim włożysz do niej roślinę. Przyprawa ma właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Dodatkowo zabezpiecza kwiaty przed gniciem. W sezonie grzewczym możesz też posypać nim wierzch ziemi. Dzięki temu pleśń nie zaatakuje rośliny, nawet jeśli pojawi się w mieszkaniu z powodu nadmiernej wilgotności powietrza. Podobne działanie ma czosnek. Pokrój jego ząbki na mniejsze części i wbij je w ziemię. Problem z pleśnią szybko zniknie.

Więcej o: