Kawa, która działa jak środek przeczyszczający. "To jeden z największych hitów"

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów pitych na świecie. Kawiarnie, a najczęściej sieciówki, starają się wprowadzać coraz to nowsze kawowe wariacje, by zachęcać większą liczbę gości. Ostatnio popularna stała się nowość wprowadzona przez jedną z sieciówek. Bynajmniej nie przez swój doskonały smak.

Czarna, z mlekiem, lodami, bitą śmietaną, rozmaitymi syropami, a nawet na zimno z tonikiem. Kawiarnie prześcigają się w pomysłach na kolejne kawowe napoje. Zdecydowana większość osób, nawet tych, które za samą kawą średnio przepadają, znajdzie wersję, która im najbardziej odpowiada. Ciekawa idea przyświecała osobom odpowiedzialnym za wymyślanie przepisów w popularnej sieci kawiarni Starbucks. Wpadły na to, by połączyć smak kawy z oliwą. Wiadomo, że zarówno dobra kawa, jak i dobra oliwa są uwielbiane przez smakoszy. Dlaczego więc ich nie pożenić? Nowy napój nosi nazwę Oleato i można go wypić w kawiarniach sieci na terenie Stanów Zjednoczonych i Włoch - stolicy oliwy.

Zobacz wideo Nie wyrzucaj fusów od kawy. Zobacz, do czego mogą ci się przydać

Wydawałoby się, że to pomysł genialny, który przyjmie się przede wszystkim we Włoszech, gdzie zarówno kawa, jak i oliwa otoczone są szczególną czcią. Okazuje się jednak, że nie u wszystkich taka kombinacja się sprawdzi. Osoby, które miały okazję ją skosztować, zaczęły zgłaszać pewien dość wstydliwy problem. Jeden z baristów, cytowany przez portal CNN powiedział: "Połowa zespołu jej spróbowała i kilka osób musiało biec do toalety. Jeśli wiecie, o czym mówię".

Kawa z oliwą jak środek na przeczyszczenie

Jak się okazuje, nie były to odosobnione przypadki. Skąd wziął się taki efekt po wypiciu nowości kawiarni? "Ok. półlitrowy napój kawowy ma w sobie 34 gramy tłuszczu. To więcej niż w wielu posiłkach" - wyjaśniła dietetyczka Erin Palinski-Wade i dodała:

Połączenie wysokotłuszczowego posiłku czy napoju razem z kawą, która sama w sobie stymuluje pracę jelit, może spowodować skurcze. To z kolei pobudza perystaltykę jelit, przez co może mieć efekt przeczyszczający.

Kawa z oliwą to żadna nowość

Choć o kawie z oliwą zrobiło się głośno dopiero niedawno, wcale nie jest to nowy wynalazek. Od lat znana jest tzw. kawa kuloodporna, czyli taka, którą łączy się z masłem. W przypadku Oleato, masło zastąpiono zdrowszym tłuszczem. Na pomysł, by połączyć te dwa składniki, wpadł David Asprey, fanatyk diety paleo i zdrowego odżywiania. Według niego taka kombinacja stanowi doskonałe śniadanie. Przeciwnicy wskazują jednak na fakt, że kawa pita na pusty żołądek może go podrażniać. Dietetycy polecają, by raczej zjeść małe śniadanie i dopiero wtedy sięgnąć po kawę. Więcej o tym w artykule poniżej:

Kawa z oliwą będzie hitem?

Pomimo niekomfortowych skutków ubocznych, władze sieciówki są zadowolone z nowości, którą zaprezentowano w jej kawiarniach. "To jeden z największych hitów, jakie mieliśmy od dekad" - powiedział Brady Brewer, szef marketingu Starbucksa. Z kolei poprzedni dyrektor generalny Howard Schultz wyznał, że "to będzie prawdziwy przełom w branży kawowej i bardzo korzystnie wpłynie na wizerunek firmy".

Więcej o: