Trzy zastosowania sody oczyszczonej, których nie znasz. Brud zniknie szybciej, niż się pojawił

Coraz więcej osób sięga po ekologiczne środki podczas sprzątania domu. Okazuje się, że doskonale w tej roli sprawdza się składnik, który masz już w kuchni. Wykorzystaj go na trzy różne sposoby, a usuniesz brud szybciej, niż się pojawił.

Jeśli szukasz ekologicznej alternatywy dla drogeryjnych środków czyszczących, sięgnij po sodę. 70 g proszku kosztuje mniej niż 2 zł, a kilogram sody oczyszczonej można dostać w sklepach internetowych już za 6 zł. Sprawia to, że jest ona nie tylko naturalnym, lecz także niezwykle tanim produktem, który ma wiele zastosowań - od prania ubrań czy firan po usuwanie zabrudzeń czy odtykanie zapchanych rur. Odkryj trzy wyjątkowe zastosowania sody, które ułatwią ci codzienne sprzątanie. O niektórych mogłaś nawet nie mieć pojęcia.

Zobacz wideo Rozbita żarówka? Potłuczone szkło? Zobacz jak sprytnie posprzątać

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Posyp i potrzyj połówką cytryny. Brud zniknie w kilka chwil

Sprytnym sposobem na wykorzystanie sody oczyszczonej podczas sprzątania podzieliła się Carolina McCauley. W krótkim nagraniu na Instagramie przedstawiła kilka trików, które ułatwią codzienne usuwanie zabrudzeń. Jednym z nich jest użycie sody oczyszczonej do dokładnego umycia drewnianej deski do krojenia. Czasami zwykłe umycie jej wodą z płynem do naczyń nie wystarcza. Jeśli chcesz usunąć z deski zapach produktów, które kroiłaś, posyp ją obficie sodą. Następnie sięgnij po połówkę cytryny i wyszoruj nią deskę. Po chwili opłucz ją pod bieżącą wodą i gotowe.

 

Sprytny sposób na zatkany zlew. Nie sięgniesz już więcej po mocne środki

Soda oczyszczona doskonale sobie poradzi także z odetkaniem zatkanych rur. Jeśli zauważysz, że w zlewie stoi woda i nie spływa już tak dobrze, jak zwykle, sięgnij po biały proszek, który błyskawicznie rozwiąże problem. Carolina McCauley zaleca, żeby wsypać do zlewu pół szklanki sody, a następnie zalać ją porcją octu spirytusowego. Później wystarczy przykryć odpływ ściereczką i odczekać kilka minut. Po tym czasie należy zdjąć ścierkę, by zalać zlew gorącą wodą. W kilka chwil zostanie odświeżony i odetkany ekologicznym sposobem.

Dodaj kilka kropli i posyp materac. Odświeżysz go w mgnieniu oka

Jeśli sięgniesz po lawendowy olejek eteryczny i sodę oczyszczoną, przygotujesz skuteczną mieszankę, która odświeży i zdezynfekuje twój materac. Wykorzystaj ten trik podczas wiosennych porządków, a od razu zobaczysz różnicę. Co należy zrobić? Dodaj do sody kilka kropli olejku eterycznego, a następnie posyp gotowym proszkiem materac. Wystarczy cienka warstwa. Pozostaw go na 15 minut, a po tym czasie dokładnie odkurz materac. Będzie odświeżony i pięknie pachnący.

Więcej o: