Poznaliśmy ją jako Hermionę, dziś jest aktywistką i zadeklarowaną feministką. Emma Watson kończy 33 lata

Poznaliśmy ją jako Hermionę z kultowej serii filmów "Harry Potter". Dziś jest nie tylko aktorką, ale przede wszystkim działającą aktywistką i zadeklarowaną feministką. Emma Watson kończy 33 lata.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Emma Charlotte Duerre Watson urodziła się 15 kwietnia 1990 roku w Paryżu. Ma młodszego brata - Alexandra. Do piątego roku życia mieszkała we Francji u swojej babci. Po rozwodzie rodziców przeniosła się do Oxfordshire i zamieszkała u matki. W 2000 roku, za namową swojej nauczycielki, Emma Watson poszła na casting filmuHarry Potter i Kamień Filozoficzny". Mimo że dla dziewczynki casting miał być tylko zabawą, niespodziewanie dostała rolę, która całkowicie odmieniła jej życie.

Zaczęła karierę, mając zaledwie dziewięć lat. Dorastała na naszych oczach. Dziś kończy 33 lata

Karierę zaczęła jako dziewięciolatka, występując w kultowej produkcji "Harry Potter", w którym zagrała Hermionę. Dorastała na oczach całego świata. Dziś jest nie tylko aktorką, ale jak twierdzi przede wszystkim feministką. Jest uznawana za jedną z czołowych działaczek feministycznych w Hollywood.

 

Emma Watson od wielu lat angażuje się w akcje społeczne mające na celu zwrócenie uwagi na problem dyskryminacji kobiet

Emmę Watson uznaje się jako jedną z czołowych feministek w Hollywood. Aktorka regularnie angażuje się w akcje społeczne. W 2014 roku wygłosiła przemówienie w siedzibie ONZ, w którym wyraziła m.in. zaniepokojenie zbyt częstym kojarzeniem walki o prawa kobiet z nienawiścią do mężczyzn.

 
Zaczęłam kwestionować założenia dotyczące płci już dawno temu. (...) Kiedy w wieku 14 lat prasa zaczęła mnie przedstawiać jako obiekt seksualny. Kiedy w wieku 15 lat moje koleżanki zaczęły rezygnować z uczestnictwa w drużynach sportowych, ponieważ nie chciały wyglądać na zbyt umięśnione. Kiedy w wieku 18 lat moi koledzy nie byli w stanie wyrazić własnych uczuć.

- mówiła podczas przemówienia. Zwróciła również wtedy uwagę na krzywdzący stereotyp dotyczący feminizmu.

Zdałam sobie sprawę, że walka o prawa kobiet była zbyt często kojarzona z nienawiścią do mężczyzn. To musi się zmienić.
 

Emma Watson została oskarżona przez dziennikarkę o hipokryzję 

Dziennikarka Julia Hartley-Brewer na Twitterze, oskarżyła Emmę Watson o hipokryzję:

Feminizm, feminizm, różnice płac, czemu nikt nie traktuje mnie poważnie, feminizm, a teraz patrzcie na moje cycki (...) Walka z seksizmem i jednoczesne występowanie w jej zdaniem seksistowskiej sesji zdjęciowej to czysta hipokryzja.

- napisała, co wywołało burzę w internecie. Emma Watson nie pozostawiła wpisu bez komentarza. Sprawę skomentowała w wywiadzie:

Feminizm polega na tym, by dawać kobietom możliwość wyboru. Feminizm to nie kij do bicia innych kobiet. Tu chodzi o wolność, wyzwolenie, równouprawnienie.

- podkreśliła Watson.

Poza działalnością aktywistyczną na przestrzeni ostatnich lat Emma Watson zagrała w wielu filmowych produkcjach. W 2012 roku Watson rozpoczęła pracę na planie filmu „Charlie", gdzie partnerowała Loganowi Lermanowi. Za kreację w tym obrazie otrzymała nagrodę Teen Choice.Rok później zagrała w dwóch produkcjach: „To już koniec"  Evana Goldberga oraz „Bling Ring" Sofii Coppoli. Mogliśmy podziwiać ją również w takich produkcjach jak: „Noe: Wybrany przez Boga" (2014) Darrena Aronofsky'ego, „Colonia" (2015) Floriana Gallenbergera, „Regression" (2015) Alejandro Amenábara, „The Circle. Krąg" (nominacja do Teen Choice, 2017) oraz „Piękna i Bestia" (2017) Billa Condona, gdzie zagrała główną rolę Belli, za którą otrzymała trzy statuetki Teen Choice oraz nominację do nagrody Saturn. W 2019 roku Emma pojawiła się zaś na planie filmu „Małe kobietki".

Aktorka była również twarzą kolekcji brytyjskiego domu mody Burberry. Brała udział w licznych sesjach zdjęciowych dla takich magazynów jak: „Marie Claire", „Vanity Fair", „Cosmopolitan", „People" czy też „Elle". Podpisała również kontrakt z włoską projektantką Albertą Ferretti, z którą stworzyła linię odzieżową „Pure Threads". Była także ambasadorką marek Lancome oraz Chanel.

Źródło: Elle.pl, plejada.pl

Więcej o: