Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Chcesz obciąć pożółkłe liście storczyka? Zanim to zrobisz, upewnij się, czy to najlepsze rozwiązanie. Czasami usunięcie odbarwionych części rośliny może jej zaszkodzić. Zamiast tego wypróbuj inne skuteczne triki.
Żółte liście storczyka mogą być oznaką choroby rośliny. Żeby określić, czy problem rzeczywiście jest poważny, należy dokładnie obejrzeć kwiat. Jeśli przebarwienia pojawiają się u jej podstawy, nie ma czego się obawiać - to całkowicie naturalny proces. Dotyczy to jednak wyłącznie starych liści. W przypadku młodych odnóg rośliny zmiana koloru świadczy o niewłaściwej pielęgnacji. Orchidee sygnalizują w ten sposób brak podstawowych składników odżywczych.
Jeśli zauważyłaś, że liście storczyka zaczynają brązowieć, możesz mieć do czynienia z fuzariozą bądź zgorzelą zgnilakową. Są to groźne infekcje grzybicze. Spowalniają rozwój rośliny oraz powodują odbarwienie i marszczenie się listków. Jeśli zignorujesz symptomy, orchidea może całkowicie obumrzeć. Aby powstrzymać rozwój choroby, usuń zarażone fragmenty. To najskuteczniejsze rozwiązanie. W których przypadkach nie warto obcinać pożółkłych części rośliny?
Zmiana barwy storczyka nie musi zawsze oznaczać choroby. Czasami roślina reaguje w ten sposób na stres. Jeśli zauważyłaś pożółkłe liście świeżo po jego przesadzeniu, nie musisz się martwić. Jedyne czego potrzebuje kwiat to czas i odpowiednia pielęgnacja. Jeśli to nie pomoże, powodem przebarwień może okazać się niewłaściwe podlewanie. Przesuszone orchidee należy w takim wypadku przełożyć do miski z wodą. Przesadź je z powrotem do doniczki, gdy tylko odzyskają naturalny zielony kolor.