Tak dziś wygląda 62-letnia Nena, niemiecka gwiazda lat 80. Jej "piosenkę o balonach" śpiewał cały świat

Od autorki przeboju "99 Luftballons", który sprzedał się w milionach kopii do trenerki w niemieckiej edycji talent show "The Voice" - tak potoczyła się kariera Neny, ikony popu z lat 80. Wokalistka przekroczyła już sześćdziesiątkę, jednak nadal jest aktywna zawodowo. Tak się zmieniła.

Pseudonim Nena jest z Gabriele Susanne Kerner od wczesnego dzieciństwa, gdy przebywając w Hiszpanii zasłyszała, jak inne dzieci nazywają ją "niña", czyli "dziewczynka". Międzynarodowy pseudonim zwiastował międzynarodową karierę - "99 Luftballons" sprawiło, że 62-letnia dziś artystka jest rozpoznawana na całym świecie.

Zobacz wideo Sobowtór Roksany Węgiel w "The Voice Kids"

Ojczysty język kluczem do sukcesu

Pierwsze kroki w branży muzycznej Nena stawiała w grupie The Stripes. Zespół przykuł uwagę ekscentryków związanych z Niną Hagen, jedną z najciekawszych postaci z niemieckiej sceny muzycznej. Zaproponowali, że wyprodukują jej singiel, pod warunkiem, że wraz z ówczesnym chłopakiem przeniesie się do Berlina i zacznie pisać teksty po niemiecku. Wokalistka przystała na takie warunki, choć uważała, że do granej przez nią muzyki będą się sprawdzać wyłącznie teksty angielskie. Po latach zmieniła zdanie - anglojęzyczną wersję "99 Luftballons" uznała za dziwaczną i pretensjonalną, a śpiewanie w ojczystym języku już po wydaniu pierwszego albumu po rozpadzie The Stripes zagwarantowało jej sukces w całych Niemczech.

 

Singiel "Nur geträumt" w 1982 roku zadebiutował w niemieckiej telewizji, sprzedał się w 40 tys. egzemplarzy i dotarł na drugie miejsce krajowej listy przebojów. "99 Luftballons" powtórzyło ten wyczyn, z tym, że na liście światowej w Stanach Zjednoczonych - Nenę wyprzedził jedynie Van Halen z utworem "Jump".

Rockowa dusza

Choć jest znana jako gwiazda muzyki pop i new-wave, jej inspiracje są skrajnie odmienne. Wśród największych inspiracji wymienia punkową legendę Ramones, wielowcieleniowego Davida Bowiego czy charakterną Debbie Harry, znaną też jako Blondie. Najważniejszym zespołem w jej życiu pozostaje jednak The Rolling Stones.

Gdybym nie zaczęła słuchać Rolling Stones w wieku 12 lat, byłabym dziś inną osobą, pewnie sekretarką lub kimś w tym rodzaju.

- mówiła w wywiadzie dla "New Musical Express". Nie lubiła jednak rockandrollowego trybu życia. Podczas gdy wszyscy w zespole Neny brali narkotyki, ona jako jedyna pozostawała abstynentką.

Nena jest naturalnie naćpana. Nie potrzebuje narkotyków.

- mówił jej ówczesny chłopak i perkusista, Rolf Brendel.

 

Mimo wszystko miała w sobie coś z buntowniczki - w wieku 17 lat zamieszkała sama i rzuciła szkołę. Po latach, jako znana wokalistka i matka pięciorga dzieci wsparła kampanię przeciwko ograniczeniu państwowych świadczeń położniczych w Niemczech i wspierała ruch "Ehe für alle" - "małżeństwo dla wszystkich". Wielokrotnie brała też udział w koncertach charytatywnych na rzecz chorujących dzieci czy ofiar katastrof, m.in. powodzi. Od lat jest też wegetarianką.

 
 

Współcześnie Nena udziela się głównie w niemieckiej telewizji. Już w latach 90. prowadziła programy dla dzieci, a od 2008 roku jest jurorką w telewizyjnych konkursach talentów, m.in. "Dein Song" i "The Voice". W 2017 i 2018 roku była też trenerką młodych adeptów sztuki wokalnej w "The Voice Kids". Nie rezygnuje z muzyki. W 2023 wydała nowy teledysk i zapowiedziała europejską letnią trasę koncertową obejmującą m.in. Niemcy, Holandię czy Belgię. Sądząc po publikowanych przez nią w mediach społecznościowych zdjęciach, czas niemal się da niej zatrzymał.

 
 
Więcej o: