Niezawodny patent na nornice. Jak się pozbyć gryzoni? Zrobisz to w dwóch prostych krokach

Problemem wielu posiadaczy ogrodów są nornice. Jak się pozbyć tych małych szkodników w humanitarny i bezpieczny dla nich sposób? Okazuje się, że zamiast kupować drogie specyfiki odstraszające, wystarczy zastosować sprawdzone domowe metody, a gryzonie szybko się wyniosą.

Te niepozorne i malutkie stworzenia mogą wyrządzić naprawdę duże szkody w ogrodzie. Zmorą ogrodników są właśnie nornice. Jak się ich pozbyć, aby nie powróciły na naszą działkę? Sprawdź domowe metody walki z tymi szkodnikami. 

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek pokazała swój ogród. "Przepiękne rośliny i aranżacja"

Czym się różni mysz od nornicy? Jak poznać, czy w naszym ogrodzie zadomowił się gryzoń?

Nornice to niewielkie gryzonie osiągające zaledwie 15 cm długości, ale umiejące wyrządzić sporo szkód w ogródku. Należą do rodziny chomikowatych i charakteryzują się brązowo-szarym futerkiem, czarnymi oczami i ostro zakończonym pyszczkiem, przez co często mylone są z myszami. Pomiędzy tymi gryzoniami zachodzą jednak znaczące różnice.

Nornice są mniejsze od myszy i prowadzą nocny tryb życia. Zazwyczaj żerują w lasach, na łąkach i polach, ale zdarza się, że pojawiają się w przydomowych ogrodach. Żywią się nasionami, owocami i korą młodych drzew. Pod powierzchnią ziemi drążą korytarze, przez co uszkadzają korzenie roślin i doprowadzają do ich obumierania. Obecność nornic poznamy po niewielkich dziurach w ziemi i ogryzionej korze młodych drzew.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W ogrodzie pojawiły się nornice. Jak się pozbyć gryzoni z posesji?

Jeśli zauważyliśmy obecność nornic, powinniśmy jak najszybciej zacząć działać. Na tiktokowym profilu Poradnik Działkowca możemy znaleźć sposób na pozbycie się tych szkodników. Aby ochronić rośliny przed nornicami, warto obłożyć je słomą lub specjalną osłonką sadowniczą. W walce z nornicami pomogą również rośliny odstraszające. Nornice kierują się węchem, więc posadzenie roślin o nieprzyjemnym dla nich zapachu skutecznie je odstraszy. Nornice nie lubią: czosnku, mięty, korony cesarskiej, czarnej porzeczki, wilczomleczu i nostrzyku.

Więcej o: