Niektóre seniorki nie zdają sobie sprawy z tego, że ich emerytura może zostać ponownie przeliczona. Dzięki temu mogą zyskać dodatkową gotówkę, jednak muszą spełnić odpowiednie warunki. Które emerytki mają prawo do ponownego przeliczenia wysokości świadczenia? Podpowiadamy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Emerytki, które ukończyły 65 lat, mogą liczyć na ponowne przeliczenie świadczenia, jeśli spełnią odpowiednie warunki. Dzięki temu mogą otrzymać wyższą emeryturę, a więc ich budżet zostanie zasilony dodatkową gotówką. Możliwość ta przysługuje paniom, które przeszły na emeryturę w wieku 60 lat i mają konta w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Przez pięć lat seniorki te pobierają tzw. okresową emeryturę kapitałową, a później ulega to zmianie. Nie wszystkie emerytki jednak otrzymają wyższe świadczenie automatycznie. Niektóre muszą złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Emerytki, które nabyły uprawnienia do pobierania świadczenia od 1 października 2017 roku, nie muszą składać wniosku. Ich świadczenie zostanie ponownie przeliczone przez ZUS i po ukończeniu 65 lat zostanie wypłacane w nowej wysokości. Sprawa jednak wygląda inaczej, gdy seniorki pobierają rentę rodzinną po zmarłym małżonku wraz z okresową emeryturą kapitałową lub prawo do emerytury nabyły przed 1 października 2017 roku i urodziły się po 1 kwietnia 1957 roku (maksymalnie do 30 września 1957 roku).
W takich przypadkach seniorki muszą złożyć do ZUS-u wniosek ERPO, by przeliczono ich świadczenia. Jeśli okaże się, że emerytura po mężu jest wyższa, ZUS nadal będzie ją wypłacał. Gdy jednak na nowo wyliczona emerytura seniorki będzie korzystniejsza, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci właśnie to świadczenie, w każdym przypadku działając na korzyść emerytki.