Obowiązkowe wyposażenie rowerzysty to aż 5 elementów. Za ich brak możesz dostać 500 zł mandatu

Na zewnątrz robi się coraz cieplej, a rosnące temperatury sprzyjają wycieczkom rowerowym. Zanim jednak wskoczysz na siodełko, upewnij się, czy posiadasz obowiązkowe wyposażenie. Jego brak może kosztować cię nawet 500 złotych. O jakich akcesoriach musisz pamiętać, aby uniknąć kary?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Przepisy dotyczące podstawowego wyposażenia roweru i kary za ich łamanie mają skłonić entuzjastów dwóch kółek do zadbania o swój sprzęt. Przed każdym wyjazdem warto więc upewnić się, czy jesteśmy wyekwipowani w niezbędny sprzęt. Brak obowiązkowego wyposażenia może znacznie nadszarpnąć zawartość portfela.

Zobacz wideo Czy za brak kasku na rowerze można dostać mandat?

Nawet 500 złotych mandatu za brak wyposażenia. Nie zapomnij o niezbędnych światłach

Światła to element, o którym należy zawsze pamiętać. Choć jazda bez oświetlenia pozycyjnego dozwolona jest jedynie za dnia, nie oznacza to, że pojazd nie powinien być w nie wyposażony. Za ich brak można dostać karę grzywny opiewającą nawet na 500 złotych.

Aby uniknąć mandatu, którego kwota może wynosić od 20 aż do 500 zł, należy zainwestować w:

  • Jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej położone z przodu
  • Jeden odblask barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt, umiejscowione z tyłu
  • Co najmniej jedno światło pozycyjne o barwie czerwonej,

Nie można także zapomnieć o właściwym umiejscowieniu świateł. Oświetlenie powinno znajdować się nie wyżej niż 1500 mm i nie niżej niż 250 mm od powierzchni, po której się poruszamy. Ponadto zarówno odblaski, jak i lampy w kolorze czerwonym nie mogą być ustawione z przodu pojazdu. Białych świateł nie należy instalować z tyłu roweru.

Każdy rower powinien mieć te dwie rzeczy. Od nich zależy nasze bezpieczeństwo

Oprócz posiadania świateł każdy rower powinien spełniać dwa inne wymogi. Oba odpowiadają za bezpieczeństwo podczas jazdy. Pierwszym z nich jest co najmniej jeden sprawny hamulec. Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest sprawny dzwonek lub inne urządzenie wydające sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Więcej o: