Jak usunąć kleszcza? Polacy często popełniają jeden błąd

Jak usunąć kleszcza? Podczas wiosennych spacerów nietrudno się na nie natknąć. Pajęczaki stanowią poważne zagrożenie dla naszego organizmu. Z tego powodu po każdej przechadzce należy sprawdzić, czy nie przynieśliśmy ich do domu. Poznaj bezpieczny sposób na pozbycie się owada z ciała.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak usunąć kleszcza? Insekty to zdecydowanie największy minus spacerów po parkach i lasach. Pajęczaki często potrafią być prawdziwym utrapieniem. Jeśli przyniesiesz owady do domu, nie zwlekaj. Zamiast tego od razu spróbuj się ich pozbyć.

Zobacz wideo Myk na ekologiczną obrożę przeciw kleszczom. Twój zwierzak będzie ci wdzięczny

Jak usunąć kleszcza? Zrób to w najbezpieczniejszy sposób

Przy usuwaniu kleszcza należy stawiać na bezpośredniość. Nie należy smarować insektów żadnym preparatami - to tylko je rozdrażnia. Zamiast tego użyj szczypiec lub pęsety. Chwyć insekta narzędziem, starając się złapać go jak najbliżej skóry. Staraj się przytrzymywać go za główkę, a nie odwłok. W ten sposób upewnisz się, że nie rozczłonkujesz pajęczaka. Wyciągnij kleszcza jednym szybkim i pewnym ruchem. Nie próbuj wykręcać owada ze skóry. 

Po usunięciu kleszcza dokładnie zdezynfekuj i sprawdź miejsce, w którym ukąsił. Czasami, nawet przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, resztki ciała insekta mogą pozostać w naszym organizmie. Jeśli je zauważysz, nie musisz panikować. Hypostom, czyli aparat mocujący kleszcza w skórze nie niesie zagrożenia dla naszego zdrowia. Po kilku dniach sam odpadnie od ciała. Po pozbyciu się insekta obserwuj rankę. Jeśli zauważysz powiększający się rumień lub odczujesz częste gorączki, bóle mięśni, osłabienie lub nadmierną senność, od razu udaj się do lekarza. 

Co na kleszcze dla psa i kota? Na wiosennych spacerach warto zadbać także o swoje pupile

Aby zabezpieczyć siebie oraz swoich pupilów przed atakami kleszcza, warto skorzystać z domowych trików. W prosty sposób przygotujesz preparat, dzięki któremu skutecznie odstraszysz insekty. Środek możesz nałożyć na swoją skórę, a także spryskać nim sierść zwierząt. Kleszcze nie znoszą niektórych zapachów. Użycie ich przed wyjściem na spacer może uchronić cię przed owadami. Są to m.in. lawenda wąskolistna, wrotycz pospolity, mięta pieprzowa, czy szałwia. 

Zalej zioła wrzątkiem i gotuj przez około 30 minut. Po tym czasie poczekaj, aż napar wystygnie. Następnie dodaj do niego kilka kropel olejku eterycznego o jednym ze wspomnianych zapachów. Całość dokładnie wymieszaj. Przelej środek do butelki z atomizerem i spryskaj nim odsłonięte ciało. Kleszcze najczęściej atakują głowę, szyję, pachwiny i inne fałdy skórne. Po nałożeniu substancji w te miejsca odstraszysz insekty. Preparatu można użyć także na zwierzętach. Spryskaj ich sierść i dokładnie wetrzyj środek w skórę.

Więcej o: