Te osoby mogą zyskać 553,30 zł co miesiąc. ZUS wypłaci im pieniądze bez względu na wiek

Nie tylko seniorzy mogą liczyć na dodatki oraz ulgi, które gwarantuje im rząd. Okazuje się, że jeden z nich przysługuje niezależnie od wieku. Mowa o świadczeniu dla sieroty zupełnej. Na czym dokładnie polega i ile wynosi?

Osoby, których rodzice nie żyją, a dodatkowo pobierają rentę rodzinną mają prawo do jeszcze jednego dodatku wypłacanego przez ZUS. Warto się nim zainteresować, gdyż tak jak emerytura podlega corocznej waloryzacji. Oznacza to, że od marca wynosi więcej. Ile dokładnie?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gwiazdy narzekają na za niskie emerytury i ratują się dalszą aktywnością zawodową

Kto może starać się o dodatek dla sieroty zupełnej? Obowiązują dwa kryteria

Mimo nietypowej nazwy dodatek dla sieroty zupełnej jest jak najbardziej realnym wsparciem finansowym dla osób, które pobierają rentę rodzinną oraz straciły oboje rodziców. Warto wiedzieć, że mogą się o niego starać także ci, którzy stracili matkę, a ojciec pozostał nieznany. Oznacza to, że jest przyznawany bez względu na wiek, czy wysokość innych otrzymywanych świadczeń, oraz może być wypłacany razem z emeryturą

Świadczenie dla sieroty zupełnej podlega waloryzacji. W tym roku wynosi ponad 550 zł

Dodatek dla sieroty zupełnej podlega corocznej waloryzacji, a jego wysokość jest stała dla każdego, niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajduje. Od 1 marca 2023 roku wzrósł o 71,33 zł i teraz wynosi 553,30 zł. Wypłacany jest co miesiąc przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a starać się o niego mogą wszystkie osoby uprawnione do danej renty rodzinnej, a nie tylko jedna (czyli np. każdy z rodzeństwa). Co należy zrobić, aby go otrzymać?

Co trzeba zrobić, aby otrzymać dodatek? Złóż wniosek wraz z tymi dokumentami

Świadczenie dla sieroty zupełnej przyznawane jest na wniosek. Oznacza to, że aby go otrzymać, należy spełniać kryteria i złożyć odpowiednie dokumenty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Mowa o wniosku i dokumentach stwierdzających zgon rodziców wraz z ich datą lub dokumentach stwierdzających zgon matki i akcie urodzenia, z którego wynika, że ojciec jest nieznany. ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji. W razie odmowy masz kolejne 30 dni na odwołanie się od niej — na piśmie lub ustnie.

Więcej o: