Mandaty 2023. Rowerzysta może otrzymać do 2500 zł mandatu. Za co? Lista jest długa

Nadeszła wiosna, a co za tym idzie coraz więcej osób jako środek transportu wybiera rower, a nie samochód. Rowerzyści podobnie jak kierowcy muszą przestrzegać określonych przepisów ruchu drogowego. Za co można dostać mandat? Lista jest dość długa.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczął się sezon rowerowy. Na drogach pojawia się coraz więcej rowerzystów, a ładna pogoda zachęca do korzystania ze ścieżek rowerowych i wycieczek. Osoby jeżdżące na rowerze powinny zachować na drodze szczególną ostrożność i pamiętać o stosowaniu się do obowiązujących przepisów. W innym przypadku grozi im kontrola drogowa oraz mandat.

Zobacz wideo 18-latek prawie potrącił rowerzystki, miał prawo jazdy od dwóch miesięcy. Dziewczynki zatrzymały się w ostatniej chwili

Czy po alkoholu można kierować rowerem? Odpowiedź jest jednoznaczna

Trzeźwość to główny obowiązek rowerzysty. Nie można sobie pozwolić nawet na jedno piwo wypite podczas postoju w lesie. Kierowca pod wpływem alkoholu tworzy zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Może spaść z roweru, potrącić pieszego albo wjechać pod samochód. Stan nietrzeźwości jest przestępstwem, a można o nim mówić w sytuacji, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila. Rowerzysta, który spożył alkohol, podlega karze grzywny w wysokości co najmniej 1000 zł. Kwota mandatu może wynosić nawet 2500 zł.

Podstawowe elementy wyposażenia roweru. Czy trzeba mieć kask?

Policjanci często zwracają uwagę na stan techniczny roweru. Żeby jednoślad mógł poruszać się po drodze, powinien mieć co najmniej jeden działający hamulec, dzwonek, co najmniej jedno białe lub żółte światło pozycyjne z przodu, jedno czerwone światło odblaskowe z tyłu, a także jedno światło pozycyjne w tym samym kolorze. Jeśli nie jest możliwe sygnalizowanie skrętu ręką, rower musi posiadać również kierunkowskazy. Za jazdę bez któregoś z tych elementów rowerzyście grozi mandat od 20 do 500 zł.

Czy rowerzysta musi mieć na sobie również kask oraz czy może dostać mandat za jego brak? Nie. Nie ma przepisów zobowiązujących rowerzystów do jazdy w kasku. Chociaż warto się w niego zaopatrzyć, żeby zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas jazdy rowerem.

Jazda rowerem po chodniku. Za co można dostać mandat?

Rowerzysta jadący po chodniku może dostać karę za kilka rzeczy. Przede wszystkim powinien poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Jeśli się do tego nie zastosuje, grozi mu mandat w wysokości 300 zł. Taką samą kwotę zapłaci, gdy utrudni pieszemu poruszanie się po chodniku. Mandat za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wynosi 100 zł. Gdy rowerzysta naruszy przepisy o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych, zapłaci 200 zł mandatu. Za naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych grozi mandat od 50 do 100 zł.

Więcej o: