Jak i kiedy sadzić pelargonie? Zanim chwycisz za doniczki, sprawdź pogodę na najbliższe dni

Pelargonie to ulubione kwiaty wielu entuzjastów ogrodnictwa. Rośliny świetnie sprawdzą się także na balkonie. Aby jednak mogły zachwycić kolorowymi pąkami, należy wiedzieć, jak i kiedy je zasadzić. Dowiedz się, w jakim okresie najlepiej to zrobić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co zrobić, aby pelargonie pięknie zakwitły? Przede wszystkim należy zasadzić je w odpowiednim terminie. Jeśli zrobisz to za wcześnie, rośliny mogą wcale nie wyrosnąć. Dowiedz się jak zadbać o kwiaty od samego początku.

Zobacz wideo Wprowadź wiosnę do swojego domu. Hiacyntowy ogródek pięknie ozdobi każde wnętrze

Jak i kiedy sadzić pelargonie? Zwróć uwagę na warunki atmosferyczne

Najlepszym okresem na sadzenie pelargonii jest połowa maja. Nie oznacza to jednak, że zawsze należy to robić w okolicach 15 maja. Przed zasadzeniem roślin należy zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne, a konkretniej na przymrozki. Kwiaty powinny znaleźć się w gruncie, dopiero gdy jesteśmy pewni, że ryzyko ich przemarznięcia jest minimalne. Niskie temperatury to największe zagrożenie dla pelargonii.

Uprawa tego gatunku kwiatów nie jest zbyt wymagająca. Warto jednak i tak znać kilka trików, dzięki którym bujnie zakwitną. Rośliny najlepiej rozwijają się w ziemi o odczynie neutralnym (6-7 pH). Przy sadzeniu pelargonii należy również pamiętać o zapewnieniu im odpowiedniego drenażu wody. Najlepiej sprawdzi się w tym gotowe podłoże do kwiatów doniczkowych z keramzytem i żwirem. Co więcej, nie można zapomnieć o otworach na dnie donic, które ułatwią pozbywanie się nadmiaru płynu. Same pojemniki powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Dzięki temu system korzeniowy kwiatów rozwinie się zdecydowanie szybciej. 

Pelargonie - kiedy na balkon? Zadbaj o rośliny na werandzie

Podczas sadzenia pelargonii na werandzie, czy tarasie, bardzo istotnym puntem jest wybranie odpowiedniego pojemnika. Jedną z najlepszych opcji są skrzynki balkonowe z otworami na dnie. Na ich dnie należy rozsypać keramzyt i żwir, a następnie zasypać go podłożem do kwiatów. Dołki na sadzonki powinny być od siebie oddzielone o mniej więcej 30 centymetrów. W ten sposób zapewnisz roślinom wystarczająco dużo wolnego miejsca do swobodnego rozwoju.

Pelargonie warto zasadzić na balkonie w tym samym okresie, co w ogrodzie. W tym przypadku również pamiętaj o potencjalnych przymrozkach. Jeśli spodziewasz się nagłych spadków temperatur, lepiej wstrzymaj się z sadzeniem kwiatów.

Więcej o: