Ci seniorzy otrzymają dodatkowe 294 zł co miesiąc. Wystarczy wniosek i jeden dokument

Seniorki oraz seniorzy, którzy są kombatantami lub ofiarami represji, lub wdowami po nich, mogą starać się o dodatkowe pieniądze z ZUS. Mowa o dodatku kombatanckim oraz kompensacyjnym wypłacanym co miesiąc. Na czym polegają i co trzeba zrobić, aby je otrzymać?

Inflacja, a co za tym idzie, coraz wyższe ceny usług oraz produktów sprawiają, że szukamy oszczędności wszędzie, gdzie jest to możliwe. W szczególnie trudnej sytuacji są seniorzy, których emerytury nie zawsze są wystarczające. Z pomocą przyjdą im dodatki do świadczenia, które stanowią realne wsparcie i dodatkowy zastrzyk gotówki. Wśród nich znajdziemy m.in. dodatek kombatancki oraz kompensacyjny. Na czym polegają i kto może o nich wnioskować?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kidawa-Błońska o wieku emerytalnym

Dodatek kombatancki to niemal 300 zł co miesiąc. Komu się należy?

Dodatek kombatancki przysługuje osobom, które są uprawnione do pobierania emerytury lub renty, a poza tym zostały uznane za kombatanta przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jest wypłacany co miesiąc i podlega waloryzacji. Od 1 marca 2023 roku wynosi 294,39 zł.

Dodatek kompensacyjny także dla wdów. Ile wynosi?

Dodatek kompensacyjny do emerytury lub renty to finansowe wsparcie dla kombatanta, ofiary represji wojennych i okresu wojennego. Warto wiedzieć także, że przysługuje również pobierającej emeryturę bądź rentę wdowie (i wdowcowi) po osobie, której się on należał. Jest wypłacany co miesiąc przez ZUS oraz podlega waloryzacji. Wynosi 15 proc. dodatku kombatanckiego, co od 1 marca daje 44,16 zł brutto miesięcznie. Co trzeba zrobić, by go otrzymać?

Dodatek kombatancki i kompensacyjny. Jakie dokumenty należy złożyć?

Dodatki kombatancki oraz kompensacyjny nie są przyznawane z urzędu. Oznacza to, że aby je otrzymać należy złoży wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami. Mowa o zaświadczeniu, które potwierdza uprawnienia kombatanckie wydanym przez:

  • wydanym przez szefa Urzędu ds. kombatantów i Osób Represjonowanych,
  • kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych lub ZUS sprzed 18 maja 2014 roku,
  • ministra pracy i polityki socjalnej od 24 stycznia 1991 do 1 sierpnia 1991 roku.

W przypadku wdów chodzi o zaświadczenie z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, które ma za zadanie potwierdzić jej uprawnienia jako członka rodziny.

Gdzie należy złożyć wniosek, by otrzymać dodatek? O tym warto wiedzieć

Wniosek możesz złożyć w dowolnym czasie osobiście w ZUS, z pomocą pełnomocnika, online lub pocztą. Decyzję o tym, że dodatek został ci przyznany otrzymasz w terminie 30 dni od daty wyjaśnienia ewentualnej ostatniej okoliczności. Należy wiedzieć jednak, że osoby, które mają prawo do więcej niż jednej emerytury bądź renty mogą mieć przyznany tylko jeden dodatek kombatancki i jeden dodatek kompensacyjny.

Więcej o: