Ile do koperty na wesele 2023? Warto brać poprawkę na inflację

Ile włożyć do koperty na wesele? Dla jednych jest to oczywiste, inni mają poważny problem z podjęciem decyzji. Nie chcą wyjść na rodzinnych skąpców, a jednocześnie szalejąca inflacja i im daje się mocno we znaki.

Więcej tematów związanych z życiem rodzinnym na stronie Gazeta.pl

Wraz z początkiem wiosny, coraz więcej osób otrzymuje zaproszenia na śluby i wesela planowane w najbliższych miesiącach. Wszyscy dobrze wiedzą, że taka impreza to spory wydatek dla gości - poza pieniędzmi, jakie wkładamy do koperty, czasem trzeba sobie sprawić nową sukienkę, koszulę i krawat, umówić się do fryzjera etc.

Zobacz wideo Ile powinna zarabiać kobieta?

Ile do koperty na wesele 2023? 

"Ile do koperty na wesele?" - pytają wśród rodziny i znajomych osoby, które otrzymały zaproszenie na ślub i zabawę weselną. Zwyczaj wręczania młodej parze w prezencie koperty z gotówką, dla części gości weselnych jest rozwiązaniem problemu z kupnem prezentu: ("Mają to?", "Spodoba im się?", "Będą zadowoleni?"). Dla innych to z kolei stresujący moment, bo nie są pewni, ile gotówki włożyć do koperty, martwią się, że wkładają za mało, a na więcej ich nie stać.  

Ile do koperty na wesele 2023? Nowe stawki

To, ile zamierzamy włożyć do koperty zależy w dużej mierze od tego, czy jesteśmy z panną młodą lub panem młodym blisko spokrewnieni, lub czy utrzymujemy z nimi bliski kontakt. Zwykle najwięcej daje najbliższa rodzina oraz chrzestni pary młodej. To kwoty od 500 do 1000 zł. Rodzice, gdy nie partycypują w kosztach wesela, dają czasem jeszcze więcej. Przyjęło się, że minimalnie do koperty goście wkładają "za talerzyk", czyli aktualnie 250-350 zł za osobę. Warto jednak pamiętać o ważnej rzeczy: jeśli sytuacja finansowa nie pozwala nam na włożenie większej kwoty, nie warto robić tego "za wszelką cenę" lub ze strachu, że będzie wstyd. Na weselu dla pary młodej najważniejsza jest obecność gości i dobra zabawa. Nowożeńcy doskonale wiedzą, że zasobność portfeli ich gości różni się od siebie, nie wymagają cudów. Jeśli zasobność naszych portfeli nie każe się tym martwić, pamiętajmy o szalejącej inflacji. 500 zł, które wręczaliśmy parze młodej dwa, trzy lata temu ma teraz nieco mniejszą wartość. 

Więcej o: