Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W przeszłości ludzie nie posiadali nazwisk. Funkcjonując w małych grupach, wystarczyły im jedynie imiona. Z czasem, gdy liczba ludności na danym obszarze zwiększała się, zaczęła również wzrastać potrzeba identyfikacji poszczególnych osób. Na terenach Polski zaczęto nadawać nazwiska u schyłku średniowiecza. Początkowo zaczęli je nosić przedstawiciele szlachty. Nadawali je sobie sami, dodając przyrostek "-cki" lub "-ski", najczęściej w odniesieniu do tego, co posiadali. Z czasem również mieszczanie oraz chłopi zaczęli nosić nazwiska, często inspirowane przezwiskami. W Polsce mamy zarejestrowanych ponad 363 tys. nazwisk męskich oraz niemal 390 tys. nazwisk damskich.
W Polsce istnieje pewna grupa nazwisk, których częstotliwość występowania jest znacznie większa od pozostałych. Zestawienie najbardziej popularnych nazwisk w naszym kraju jest dostępne w danych z rejestru PESEL, przez Ministerstwo Cyfryzacji na stronie dane.gov.pl. Na podium znajduje się:
Najdłuższe nazwisko w Polsce liczy aż 51 znaków, za to w przypadku najkrótszego są to tylko dwa znaki. Zazwyczaj nie obowiązuje wtedy również podział na płeć. W danych, na stronie dane.gov.pl najbardziej unikatowymi posiadaczami dwuliterowych nazwisk są:
Co ciekawe, każde w wymienionych wyżej nazwisk posiadają jedynie po 2 osoby w naszym kraju, więc nie usłyszysz ich za często. Takich przykładów liczących tylko dwie litery nazwisk, lecz z nieco większą popularnością w Polsce jest jeszcze więcej i należą do nich przykładowo: Le, Oś, Ji, Fu, Ek, Sy, Du, Mu, Iż, Bu, Bi, Ky, Co, Dy, El, Lv, Om.