Najkrótsze nazwiska w Polsce mają tylko 2 litery. Noszą je zaledwie po dwie osoby

Współcześnie każdy z nas ma imię oraz nazwisko. Dzięki nim z łatwością możemy zidentyfikować daną osobę. Ilość liter w swoich danych osobowych, niektórzy uznają niekiedy za atut. Kim są rekordziści w kwestii najkrótszego nazwiska w Polsce?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W przeszłości ludzie nie posiadali nazwisk. Funkcjonując w małych grupach, wystarczyły im jedynie imiona. Z czasem, gdy liczba ludności na danym obszarze zwiększała się, zaczęła również wzrastać potrzeba identyfikacji poszczególnych osób. Na terenach Polski zaczęto nadawać nazwiska u schyłku średniowiecza. Początkowo zaczęli je nosić przedstawiciele szlachty. Nadawali je sobie sami, dodając przyrostek "-cki" lub "-ski", najczęściej w odniesieniu do tego, co posiadali. Z czasem również mieszczanie oraz chłopi zaczęli nosić nazwiska, często inspirowane przezwiskami. W Polsce mamy zarejestrowanych ponad 363 tys. nazwisk męskich oraz niemal 390 tys. nazwisk damskich.

Zobacz wideo Na Hyży ciąży nazwisko Grzegorza? "Na pewno zmienię". A nowy partner? "Chciałabym mu się oddać w całości"

Najpopularniejsze nazwiska w Polsce. Pierwsze miejsca od lat pozostają bez zmian

W Polsce istnieje pewna grupa nazwisk, których częstotliwość występowania jest znacznie większa od pozostałych. Zestawienie najbardziej popularnych nazwisk w naszym kraju jest dostępne w danych z rejestru PESEL, przez Ministerstwo Cyfryzacji na stronie dane.gov.pl. Na podium znajduje się:

  1. Nowak (201,3 tys. osób)
  2. Kowalski (136,4 tys. osób)
  3. Wiśniewski (108,8 tys. osób)
  4. Wójcik (97,7 tys. osób)
  5. Kowalczyk (96,4 tys. osób)
  6. Kamiński (93,8 tys. osób)
  7. Lewandowski (92 tys. osób)
  8. Zieliński (89,6 tys. osób)
  9. Szymański (87,2 tys. osób)
  10. Woźniak (86,7 tys. osób)

Najkrótsze nazwisko w Polsce. Trudno wyobrazić sobie krótsze dane osobowe

Najdłuższe nazwisko w Polsce liczy aż 51 znaków, za to w przypadku najkrótszego są to tylko dwa znaki. Zazwyczaj nie obowiązuje wtedy również podział na płeć. W danych, na stronie dane.gov.pl najbardziej unikatowymi posiadaczami dwuliterowych nazwisk są:

  • Ax
  • Bc
  • Oo
  • Eo
  • In
  • Je
  • Ka
  • Oe
  • Sa

Co ciekawe, każde w wymienionych wyżej nazwisk posiadają jedynie po 2 osoby w naszym kraju, więc nie usłyszysz ich za często. Takich przykładów liczących tylko dwie litery nazwisk, lecz z nieco większą popularnością w Polsce jest jeszcze więcej i należą do nich przykładowo: Le, Oś, Ji, Fu, Ek, Sy, Du, Mu, Iż, Bu, Bi, Ky, Co, Dy, El, Lv, Om.

Więcej o: