Jak uratować monsterę? Znajoma kwiaciarka poleciła mi sprawdzony sposób. Wystarczą 2 składniki

Jak uratować monsterę? Znajoma kwiaciarka poleciła mi sprawdzony trik. Wszystko zależy od podłoża, w którym zasadzona jest roślina. Drobny błąd może mieć katastrofalny wpływ na zdrowie pnączy. Dowiedz się, jak temu zapobiec.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zauważyłaś, że liście monstery zmieniły kolor? Choć uprawa pnączy nie jest zbyt wymagająca, czasami mały błąd może znacznie zaszkodzić ich zdrowiu. Poznaj sprawdzone sposoby na uratowanie rośliny. Dzięki tym banalnym trikom ochronisz monsterę przed chorobami

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Liście monstery zmieniły kolor? Kwiaciarka zdradziła mi sprawdzony sposób na uratowanie rodziny

Monstera najczęściej informuje nas o złym stanie zdrowia przez kolor liści. Jeśli zauważyłaś, że stały się żółte lub brązowe, od razu zajmij się rośliną. Zmiana barwy pnączy może wynikać ze złej pielęgnacji. W pierwszej kolejności pozbądź się przebarwionego listowia. Następnie sprawdź, czy problem leży w podłożu, w którym zasadzona jest monstera. Włóż palec głęboko w ziemię w doniczce. Jeśli gleba przylepia ci się do palców, oznacza to, że roślina jest przelana. 

Delikatnie usuń podłoże z doniczki. Pamiętaj, aby nie uszkodzić korzeni. Jeśli zauważysz, że niektóre z nich są brązowe lub czarne, obetnij je sekatorem. Przełóż roślinę do nowej doniczki. Następnie wsyp dwie łyżeczki fusów po kawie do szklanki i zalej je wodą. Tak przygotowaną mieszanką podlej monsterę. W ten sposób idealnie ją nawodnisz oraz ochronisz przed chorobami.

Jak zabezpieczyć monsterę przed chorobami? Domowy nawóz z piwa zadba o jej zdrowie

Po uratowaniu monstery warto zabezpieczyć ją przed chorobami. Po przesadzeniu roślina jest zdecydowanie bardziej osłabiona. W takich sytuacjach warto zadbać o jej zdrowie. Zrobisz to za pomocą domowego nawozu przygotowanego na bazie piwa. Napój jest bogaty w witaminy z grupy B, drożdże i liczne węglowodany. Zawarte w nim składniki odżywcze przyspieszają wzrost rośliny, a także zwiększy jej odporność. Wymieszaj piwo z wodą w proporcjach 1:1. Tak przygotowanym serum spryskaj liście monstery. Środka możesz użyć również podczas podlewania rośliny. Pamiętaj jednak, aby nie przelewać pnączy. Jeśli przesadzisz z częstotliwością nawadniania, będziesz musiała znów ją przesadzić.

Więcej o: